20-08-2019

Kulturë

Paralajmërohet program më i pasur gjatë BalkanFEST-it në Prizren

Festivali Multietnik i këngëve tradicionale “BalkanFEST” do të mbahet këtë vit më 23 gusht 2019 prej ores 17:00  në stadiumin e shkollës në Grnçare (Prizren), organizuar nga Shoqata e Kulturës […]

Java tjetër mbledh studiuesit e gjuhës, të letërsisë e të kulturës

Kanë mbetur edhe pak ditë deri në nisjen e edicionit të 38-të të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Studiues e studentë do të mblidhen së bashku që […]

“Shqiptarët i ka çmendur mendjemadhësia”, 15 këshilla të M.Frashërit, për shqiptarin e vërtetë

“Shqiptarët do t’i fitojnë të gjitha betejat, pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre”. Kjo është thënia simbol e Mit’hat Frashërit, alias Lumo Skëndo, e thënë në vitet ’30 […]

Në urimin për Bajram, Prizreni vlerësohet shembull unik i bashkëjetesës ndërfetare dhe ndëretnike

Këshilli i Bashkësisë Islame (KBI) të Prizrenit, pastaj zyrtarët komunal dhe subjektet politike të Prizrenit, kanë uruar qytetarët e besimtarët islam për festën e Bajramit. Në mesazhin e KBI-së, ndër […]

Mbyllet edicioni i “Dokufest 2019”, ja çmimet fituese

“Timebox” nga Nora Agabi ka rrëmbyer çmimin “Best Balkan Documentary” në edicionin e 19-të të “Dokufestit” që për nëntë ditë është mbajtur në Prizren. Duke kombinuar incizimin e ditëve të […]

Limaj në “DokuFest”, e ndjek dokumentarin ku është vetë protagonist

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i shoqëruar nga deputetë dhe ministra nga radhët e Nismës, po merr sonte pjesë në festivalin e filmit “DokuFest”. Limaj ka parë dokumentarin “Patriotic […]

Refuzohet shumica e ankesave për bursa studentore në Prizren

Nga 22 ankesat për bursa studentore në komunën e Prizrenit, vetëm dy janë miratuar.  Kështu është njoftuar nga Komuna e Prizrenit. ‘’Pas shqyrtimit të të gjitha ankesave rreth ndarjes së […]

Kërkohet shqyrtimi i shqetësimit për dëmtimin e një pjese të Urës së Gurit

Organizata “EC Ma Ndryshe” konsideron se institucionet kompetente të trashëgimisë kulturore duhet t’i shqyrtojnë me seriozitet shqetësimet për dëmtimin e një pjesë të Urës së Gurit, si pasojë e vendosjes […]

Vdes Toni Morrison, fituesja e çmimit Nobel për letërsi

Fituesja e çmimit Nobel për Letërsi, Toni Morrison, ka vdekur në moshën 88-vjeçare. Familja Morrison ka konfirmuar se autorja amerikane ka vdekur pas një sëmundjeje të shkurtër, raporton BBC. Autorja […]

Rrëfime kontraste të shqiptarëve në dy filma të huaj

Kategoria kombëtare në “DokuFest” ka sjellë edhe dy filma të tjerë dokumentarë me temë shqiptare, por të realizuar nga regjisorë të huaj. Jashtë garës janë shfaqur “Bashkimi United” i regjisorit […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.

    Ju falemnderit!

    Gabim!