23-09-2019

Kulturë

Festivali Ndërkombëtar i Poezisë në Rahovec, nga 13-15 shtator

Fondi për Edukim Kulturor dhe Trashëgimi, njofton se nga data 13 deri 15 shtator 2019, do të mbahet edicioni i pestë i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë, në Rahovec ku do […]

Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren nisi punimet Konferenca shkencore ndërkombëtare

Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të hënën ka nisur punimet Konferenca Shkencore Ndërkombëtare me tematika të ndryshme nga Shkencat e Natyrës dhe Teknologjia, Shkencat e Jetës dhe Teknologjia dhe […]

“Një grua e vetme në qytet bën më shumë zhurmë se …”/ Thëniet më të Bukura Holandeze

Ndoshta një prej vendeve më të përparuara të botës, qoftë si një demokraci e avancuar, qoftë si një vend inovativ, apo edhe si vendlindje e shumë personaliteteve që dhanë kontribut […]

Paralajmërohet program më i pasur gjatë BalkanFEST-it në Prizren

Festivali Multietnik i këngëve tradicionale “BalkanFEST” do të mbahet këtë vit më 23 gusht 2019 prej ores 17:00  në stadiumin e shkollës në Grnçare (Prizren), organizuar nga Shoqata e Kulturës […]

Java tjetër mbledh studiuesit e gjuhës, të letërsisë e të kulturës

Kanë mbetur edhe pak ditë deri në nisjen e edicionit të 38-të të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Studiues e studentë do të mblidhen së bashku që […]

“Shqiptarët i ka çmendur mendjemadhësia”, 15 këshilla të M.Frashërit, për shqiptarin e vërtetë

“Shqiptarët do t’i fitojnë të gjitha betejat, pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre”. Kjo është thënia simbol e Mit’hat Frashërit, alias Lumo Skëndo, e thënë në vitet ’30 […]

Në urimin për Bajram, Prizreni vlerësohet shembull unik i bashkëjetesës ndërfetare dhe ndëretnike

Këshilli i Bashkësisë Islame (KBI) të Prizrenit, pastaj zyrtarët komunal dhe subjektet politike të Prizrenit, kanë uruar qytetarët e besimtarët islam për festën e Bajramit. Në mesazhin e KBI-së, ndër […]

Mbyllet edicioni i “Dokufest 2019”, ja çmimet fituese

“Timebox” nga Nora Agabi ka rrëmbyer çmimin “Best Balkan Documentary” në edicionin e 19-të të “Dokufestit” që për nëntë ditë është mbajtur në Prizren. Duke kombinuar incizimin e ditëve të […]

Limaj në “DokuFest”, e ndjek dokumentarin ku është vetë protagonist

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i shoqëruar nga deputetë dhe ministra nga radhët e Nismës, po merr sonte pjesë në festivalin e filmit “DokuFest”. Limaj ka parë dokumentarin “Patriotic […]

Refuzohet shumica e ankesave për bursa studentore në Prizren

Nga 22 ankesat për bursa studentore në komunën e Prizrenit, vetëm dy janë miratuar.  Kështu është njoftuar nga Komuna e Prizrenit. ‘’Pas shqyrtimit të të gjitha ankesave rreth ndarjes së […]