25-06-2019

Kulturë

Dritëroi punonte deri vonë, në një karrige dërrase dhe nën dritën e abazhurit

Pjesë nga ditari i Sadijes për Dritëro Agollin “Që nga viti 1965 , kur jemi martuar(më 4 korrik) dhe deri më 1974 banonim në një apartament me dy dhoma e […]

Testamenti i Bekim Fehmiut, që kjo poezi të recitohej në mbledhjen komemorative

“Njeriu këndon pas luftës” nga Dushan Vasiljev, për të cilën Bekim Fehmiu e kishte lënë testament që të recitohej në mbledhjen komemorative në Prishtinë. Unë kam shkelur në gjak deri […]

Ura simbol i besës dhe vetëflijimit

Ese/ Shkruan:  Jehona Krasniqi-Morina Mbijetesa njihet që nga fillimet e njerëzimit. Kohërat ndryshonin, ndërsa me krejt pak zbutje ajo, pothuajse mbetej e njëjtë, pasi në mungesë të organizimit të mirëfilltë […]

Thirret ezani dhe organizohet Iftar në stadiumin Wembley, të Londrës (VIDEO)

Ngjarja u regjistrua në video dhe u nda nga IlmFeed përmes Facebook (FB) dhe ka mbledhur shumë shikime, përcjell “Gazeta e Prizrenit”  

Në Zym të Hasit përurohet shtëpia muze e Katarina Josipit

Në Zym të Prizrenit është përuruar shtëpia muze e aktores së madhe dhe ikonike të Kosovës, Katarina Josipi, projekt në të cilin Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka investuar […]

MKRS-ja investon në Prizren mbi 6 milionë euro në sport dhe kulturë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Kujtim Gashi, ka vizituar komunën e Prizrenit ky është takuar me kryetarin e kësaj komune, Mytaher Haskuka, raporton Ekonomia Online. Pas takimit ata […]

Sot në Zym do të përurohet shtëpia-muze e Katarina Josipit

Pas një dekade, qysh kur janë iniciuar punimet për ta shndërruar në muze, sot bëhet përurimi i shtëpisë së lindjes së aktores Katarina Josipi. Shtëpia-muze, objekt i mbrojtur me ligj […]

Shtëpia-muze e Katarina Josipit, së shpejti pritet inaugurimi në Zym të Hasit

Ka kaluar një dekadë qysh kur janë iniciuar punimet për ta shndërruar në muze, shtëpinë e lindjes së aktores Katarina Josipi. Shtëpia-muze, objekt i mbrojtur me ligj si pjesë e […]

Ministri Gashi: Rruga “Marin Barleti” në Prizren do të revitalizohet me investim mbi 2 milionë euro

Ministria e Kulturës ka thënë se projekti “Revitalizimi dhe Integrimi Socio-Ekonomik i komunitetit lokal në rrugën Marin Barleti në Prizren” është një projekt ambicioz dhe tepër i rëndësishëm për qytetin […]

Publikohet kënga “Lulëkuqe e Pashtrikut” nga Gold AG dhe Hysni Klinaku (video)

Arian Agushi, i njohur me emrin artistik Gold Ag, i ka bashkuar forcat përsëri me këngëtarin Hysni Klinaku dhe sot e kanë publikuar këngën e tyre më të re me […]