23-09-2019

Kulturë

“Kukulla” vjen me premierë në Teatrin e Qytetit “Bekim Fehmiu”

Me tekst të Miro Gavran e regji të Kaltrim Balajt, më 8 korrik në Teatrin e Qytetit të Prizrenit “Bekim Fehmiu”, jepet premiera e shfaqjes “Kukulla”, shkruan KultPlus. Marko, 39 […]

“DokuFest” sjell programin për historinë njëqindvjeçare të Tajvanit

Në festivalin që e ka vënë Kosovën në hartën e kinematografisë botërore, për herë të parë, do të prezantohet një retrospektivë e filmave tajvanezë, shkruan sot “Koha Ditore”. I titulluar […]

Shqipërimet e panjohura të Nolit gjenden te shqiptarët në SHBA

Botimet e 5 pjesëve të “Don Kishotit të Mançës”, përkthimet brilante të Fan Nolit, botuar me 1932 në Boston janë gjetur mes shqiptarëve të Amerikës. Studiuesi i historisë Niko Kotherja […]

Katër nxënës nga Dragashi trajnohen në kinematografinë e arteve mediale në Tiranë

Katër nxënës nga 4 fshatra të ndryshme të Komunës së Dragashit, do të qëndrojnë në Tiranë për të ndjekur një trajnim nga profesorë të arteve mediale, transmeton “gazetaeprizrenit.net”. Projekti në […]

Me koncertin në Prizren, Filharmonia e Kosovës mbylli sezonin

Me performimin Nga Bota (e Vjetër) e Re” Filharmonia e Kosovës, mbrëmjen e të premtes përmbylli sezonin koncertal 2017/2018. Orkestra e saj ka performuar pjesë nga “Gioachino Rossini (Uvertura “Ëilliam […]

Komuna nuk e respekton Ligjin për Qendrën historike të Prizrenit

Qendra Historike e Prizrenit mbrohet me ligj. Bazuar në Ligjin për Qendrën Historike, për çfarëdo ndërhyrje apo rregullim, komuna e Prizrenit është e obliguar që të marrë leje apo pëlqimin […]

Muzika e Sedat Kuçit vlerësohet si thesar i mirëfilltë i këngës shqipe

Muzikolog dhe doajen të këngës shqipe, e kanë vlerësuar si një thesar të mirëfilltë muzikën e këngëtarit, Sedat Kuçi, njëherësh ish profesor të Universitetit të Prishtinë, që mbrëmjen e të […]

NgomFest sërish do të ‘pushtojë’ Kalanë e Prizrenit

Kalaja e Prizrenit edhe sivjet mirëpret edicionin e 8-të më radhë, të Festivalit NgomFest, i cili pritet të tundë gurët e saj, shkruan KultPlus. Edicioni i 8-të i NgomFest sivjet […]

Shprehet shqetësim rreth shenjëzimit nw Qendrën Historike të Prizrenit

Organizata joqeveritare “EC Ma Ndryshe” sot ka organizuar performancën publike “Shenjëzimi dhe reklamimi kaotik në Qendrën Historike të Prizrenit”, pwrmes tw cilit ka shprehur shqetësimin lidhur me shenjëzimin për trashëgiminë […]

Filharmonia e Kosovës mbyll sezonin nesërmbrëma në Prizren

Nesër në mbrëmje mbahet koncerti përmbyllës i sezonit koncertal i Filharmonisë së Kosovës “Nga bota (e vjetër) e re”, i cili do të mbahet te Lumbardhi në Prizren. Në këtë […]