19-07-2024

Ekonomi

“Çarshia” e Hasit në fshatin Dedaj – dikur dhe tash

Ka nisur pas vitit 2010, por zona në Dedaj,  sot përbën nyjën më atraktive ekonomike jo vetëm në rajonin e Hasit, sa i përket zonave rurale, shkruan Gazeta e Prizrenit. Ndodhet në një udhëkryq, si pikë lidhëse për fshatrat e kësaj ane me qendrat komunale Prizrenin, Gjakovën e Rahovecin. Kështu si në këtë foto nisi […]

“Oda e Prizrenit” Komuna injoron financiarisht Panairin më të madh artizanal në Kosovë

Komunikata pa ndërhyrje nga shoqata “Oda e Prizrenit”: Panairi më i madhë në Kosovë i artizanatit pa asnjë mbështetje nga Komuna “qytet me traditë Zejtarësh ” Me fonde publike duhet të mbështeten projektet që kanë karakter zhvillimin ekonomik të qytetit. Është pakuptim për çdo aktivitet të jen perfitues OJQ- të që janë regjistru nga të […]

“Gëzuar 2025”, Komuna e Prizrenit në mes të verës, përgatit tender mbi 160 mijë euro për festat e fundvitit

Komuna e Prizrenit ka hapur dy tendere që kanë të bëjnë me festat e fundvitit. Edhe pse na ndajnë pesë muaj deri atëherë kjo komunë ka vendosur që t’i nis përgatitjet qysh tani. Dy njoftimet për kontratë që u publikun dje kapin shifrën prej 168 mijë euro, ndonëse vitin e kaluar kjo komunë kishte shpenzuar […]

AKP ofron për shitje 10 lokale e prona në rajonin e Prizrenit

Agjencia Kosovare e Privatizimit ju fton të konkurroni për t’u bërë pronar i 47 pronave në lokacione atraktive në disa qytete të Kosovës, përmes tenderit që është shpallur me 6 qershor dhe do të mbyllet me datë 26 qershor. Në rajonin e Prizrenit mund të ofertoni për blerje të lokaleve dhe depove. Janë gjithsej 10 lokale […]

Ec Ma Ndryshe: Bizneset shprehin pakënaqësi me dinamikën e punimeve në qendrën e Prizrenit 

Përmes një komunikate, organizata “ Ec Ma Ndryshe” bën të ditur se ka kryer anketa me bizneset që ndodhen në qendër të qytetit të Prizrenit, dhe se pronarët e tyre shprehin pakënaqësi me dinamikën e punimeve në zonën historike. “Dinamika e punimeve të deritanishme në rivitalizimin e hapësirave publike në zonën e parë historike të […]

Abdixhiku e Selmanaj vizitojnë dy biznese në Prizren

Kreu qendror i LDK-së, Lumir Abdixhiku dhe ai i degës së Prizrenit, Driton Selmanaj kanë vizituar dy biznese në Prizren. Postimi i plotë i Selmanajt: Kënaqësi të vizitojm biznese vendore shumë të suksesshme, të cilat përveç tregut në Kosovë, fokus të veçantë kanë edhe tregun e jashtëm. Bashkë me kryetarin, Lumir Abdixhiku dhe bashkëpuntorë nga […]

Lirohet çmimi i energjisë elektrike në Kosovë

Për 8 për qind është liruar çmimi i rrymës për kilovatët e shpenzuar mbi blloktarifën prej 800 kilovatësh, ka miratuar Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energjisë të martën. Deri më 1 prill, çdo shpenzim mbi 800 kilovatë ka kushtuar 14.45 centë për tarifën e lartë (të ditës) dhe 6.81 centë për tarifën e ulët […]

Dogana e Kosovës po e lufton “falsin”, kontrolle në 11 dyqane, përfshië edhe Prizrenit

Njësit e Taskë Forcës me njësitën e doganave për luftimin e piraterisë dhe falsifikimit ka zhvilluar një aksion në tri regjione të Kosovës ku janë kontrolluar 11 subjekte tregtare që dyshohen për mallra të falsifikuara. Adriatik Stavileci, zëdhënës i Doganës së Kosovës, që bashkë me Drejtorinë për hetimin e krimeve ekonomike dhe korrupsionit në Polici, […]

Dogana parandalon kontrabandimin me “Plazma” të Serbisë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Doganën e Kosovës kanë parandaluar një rast të kontrabandimit me mallra. Sipas njoftimit të policisë janë gjetur 35 pako me gjithsej 720 kuti të biskotave plazma, për të cilat nuk kishte asnjë dokument përkatës dhe të njëjtat ishin me prejardhje nga Serbia. Lidhur me rastin të gjitha veprimet janë […]

Latifi tregon se ku do të shkojnë mjetet nga Granti i Përformancës

Në mesin e komunave të cilat kanë fituar Grantin e Performancës për këtë vit është edhe Rahoveci. Sipas kryetarit të kësaj komune, Smajl Latifi vlera e këtij granti është 1 milion e 644 mijë. Në një prononcim për EO, Latifi tha se si komunë i kanë plotësuar kriteret për të fituar Grantin dhe se këtë […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.