25-06-2024

Video

Prizren: Atmosfera këto çaste në qendrën e qytetit

Një anë tjetër për komandant “Drinin” (Video)

Portali “Gazeta e Prizrenit” risjell një kronikë të publikuar më parë për pasionin e tij, sot në 23 vjetorin e vrasjes misterioze të Ekrem Rexhës.      

23 vjet nga fillimi i punës së Komunës së Prizrenit pas luftës ( VIDEO )

Sot mbushen 23 vjet nga fillimi i punës së Komunës së Prizrenit pas luftës. Në përvjetorin e 20-të, të kësaj ngjarjeje portali informativ “Gazeta e Prizrenit” ka përgatitur storien të cilën mund ta ndiqini:

Video historike: Prizreni e Gjakova në vitin 1942

Pamje filmike të Gjakovës dhe Prizrenit në vitin 1942: Pas 20 vjetësht robëri nën sundimin e egër të Mbretërisë Jugosllave, shqiptarët festojnë të lirë çlirimin dhe bashkimin me Shqipninë. / FM Images Albania / GazetaePrizrenit.net  

Video: Mbushet me ujë shtrati i Lumbardhit të Prizrenit 

Një lexues i portalit “Gazeta e Prizrenit” ka dërguar një video-xhirim ku shihet shtrati i lumit të Prizrenit, “Lumbardhi” i mbushur me ujë si rrallëherë. Pamja është nga pjesa te kompleksi Marash, në hyrje të Prizrenit nga Prevalla.  

Video historike: Nisja nga Cahani e grupit të madh të ushtarëve të UÇK-së për në Kosovë, dhjetor 1998

13 dhjetorin e dimrit të acartë të vitit 1998, Mujë Krasniqi bashkë më në një numër të madh, prej  143 ushtarësh kishte ndarë mendjen për ta çarë kufirin dhe për t`u futur në Kosovë, transmeton Gazeta e Prizrenit. Rrugën për të kaluar nëpër bjeshkët e larta prej 1.700 metrash të Pashtrikut, nëpër dëborën, që vende-vende […]

VIDEO nga Pashtriku: Vend-arena e rënies së luftëtarëve të UÇK-së me 14 dhjetor 1998

Njëra ndër betejat e famshme të UÇK-së me forcat serbe është ajo e Pashtrikut, në të cilën ra heroikisht Komandant Mujë Krasniqi së bashku me 40 luftëtarë, në një pritë nga forcat serbe, me 14 dhjetor 1998, afër kufirit Kosovë-Shqipëri, shkruan “Gazeta e Prizrenit”. Portali sjell “Gazeta e Prizrenit” një video të shkurtër nga vendi […]

Has: Rikthimi i fëmijëve në shkollë pas lufte dhe rrëfimi i tmerrit nga forcat serbe në Lugishtë: (Video-Dok)

Shtator 1999: Emocione të dhimbshme në rifillimin e shkollës, pas përfundimit të luftës në Kosovë. Diskutimi i mësuesit dhe nxënësve për humbjen e prindërve të tyre. Rrëfimet prekëse të këtyre nxënësve të klasës së parë, janë xhiruar në shtator 1999 nga një medium italian. Nga dëshmitarë, thuhet se meqenëse shkolla në Lugishtë ishte e djegur […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.