16-04-2021

Kult/ Arsim

Ndërron jetë enciklopedisti i folklorit nga Hasi, Shaqir Hoti

Është ndarë nga jeta instrumentisti i njohur kosovar, Shaqir Hoti. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e të ndjerit. Shaqir Hoti ishte i lindur më 1936, në fshatin Rogovë […]

Caktohen datat e dy afateve të provimit të maturës shtetërore

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se është marrë vendim për datat e mbajtjes së provimit të maturës shtetërore. Ajo ka publikuar vendimin ku […]

Arsim: Propozohet që nga 22 marsi të gjitha nivelet shkollore të shkojnë në pushim

Nga 22 marsi i gjithë niveli arsimor mund të jetë në pushim. Këtë e ka bërë të ditur ministri në detyrë i Shëndetësisë, pas një takimi që ka mbajtur me […]

Filmi për gjenocidin në Srebrenicë nominohet për Oscar

“Quo Vadis, Aida?”, film i regjisores nga Bosnje e Hercegovina, Jasmilla Zhbaniq, u nominua për Çmimin Oscar, në kategorinë për filmin më të mirë jashtë botës anglishtfolëse, njoftoi të hënën […]

Shembja e urës mbi det

(Homazh për poetin arbëresh, Zef Kakoca)   Arben Veselaj Javën e tretë të këtij frori me borë dhe acar, qielli i Arbërisë së Vjetër të përtejdetit, u shndritë për një çast […]

Prizren: Promovohet libri “Proza e Martin Camajt” i Dr. Yrjet Berishës

Krijues dhe dashamirë të letërsisë, sot në Prizren morën pjesë në Promovimin e librit të shkrimtarit të ndjerë, Dr. Yrjet Berisha “Proza e Martin Camajt”, raporton Gazeta e Prizrenit. Para […]

Në Prizren mbahet gara “Olimpiada Matematike”

Drejtoria Komunale e Arsimit (DKA), sot ka organizuar mbajtjen e garave “Olimpiada Matematike” në nivel komune me nxënësit e klasave të 9-ta, 10-ta, 11-ta, dhe të 12-ta, të cilat u […]

Rita Ora i bën krenarë shqiptarët, publikon këngën ‘Bang’ ku shfaqet me veshje kombëtare (VIDEO)

Debutimi i këngëtareve shqiptare dhe përfaqësimi dinjitoz i vendit të tyre është duke vazhduar fuqishëm. Rita Ora na ka bërë krenar edhe një herë, nëpërmjet publikimit të këngës ‘Bang’, shkruan […]

Nga e ka prejardhjen kopja e vetme që njihet nga libri i Buzukut

Gjon Buzuku dëshmon se për veprën e tij punoi brenda 20 marsit 1554 dhe 5 janarit 1555. “Meshari” i Buzukut u vu, me sa duket, në indeks nga Inkuizicioni, kështu […]

Ismail Kadare sot feston 85 vjetorin e lindjes

Më 28 janar të vitit 1936, 85 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.

    Ju falemnderit!

    Gabim!