19-07-2024

Kult/ Arsim

Në kohën e Ismail Qemalit, tërë Shqipëria kishte vetëm 48 shkolla shqiptare

Një intervistë me ish-ministrin e arsimit Kristo Floqi, e botuar në revistën “Evropa Lindore” me 20 tetor 1921, sjell një panoramë të arsimit në Shqipëri në fillim të viteve ’20-të. Duke sjellë fakte që nga vitit 1912, e deri në kohën që flitej pra në 1921, Kristo Floqi zbulon për publicistin se si ishte rritur […]

Emërtimi Has dhe shtrirja e tij në dy shtetet shqiptare

Emërtimi Has del në pah në një dokument të vitit 1570. Shumë kronist të fillimit të shekullit XVII, në argumentimin e origjinës së Kastriotëve e përmendin me emrin “Az” apo “Ass” dhe popullin si Askol që në të vërtete nga mungesa e përdorimit të (h) , (s) në latinisht nënkupton emërtimin Has, përcjell “GazetaePrizrenit.net”. Ne […]

Prizreni ndër vite: Mulliri i dikurshëm ( 1972 )

Nisi edicioni i dytë i ‘Prizren Rock & Blues Feetival’

Mbrëmjen e së enjtes në Prizren nisi edicioni i dytë i Festivalit ‘Rock & Blues’, i cili do të zgjasë tri net, apo deri me 6 korrik, raporton Gazeta e Prizrenit. Gjatë këtyre mbrëmjeve, pos artistëve vendor, do të performojnë edhe ata nga vende të ndryshme të Evropës. Në program do të paraqiten: Frank Gambale, […]

Pse duhej që politika ta varroste shkrimtarin e madh

Nga Kimete Berisha Flamuri i kuq me atë shqiponjën…nuk ia mbulonte kokën e as këmbët shkrimtarit të shtrirë në arkmort. Dukej sikur shqiponja e kishte mbërthyer në gjoks dhe edhe ajo kishte vdekur bashkë me shkrimtarin. Arkmorti kishte ngjyrën që dukej sikur mjeshtrit i kishte tepruar…arkmort i vjetër, i përdorur dhe i lyer me llak. […]

Makthet dhe ëndrrat e “diktatorit” të shkronjave

Përgjatë një interviste televizive franceze në vitin 1991, Bernard Rapp, asokohe moderatori me ndikim i emisionit “Caractères” (Personazhet – ed.), prezantonte të ftuarin e tij, shkrimtarin Ismail Kadare, si një fitues të mundshëm të çmimit Nobel për Letërsinë. Kadareja tashmë ishte shumë i njohur në Francë dhe Evropë si letrar dhe komentator i çështjeve shqiptare, […]

Ndërron jetë shkrimtari më i madh shqiptar, Ismail Kadare

Shkrimtari më i madh shqiptar, Ismail Kadare, mbylli sytë përgjithmonë në orët e para të mëngjesit të sotëm. Shtëpia Botuese “Onufri” ka njoftuar se Kadare ka vdekur në ora 08:50 në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Shtëpia Botuese ka thënë se për ceremoninë e përcjelljes do të njoftojnë më vonë./ Gazeta e Prizrenit

Në Prizren u mbajt edicioni i festivalit tradicional “Zambaku i Prizrenit”

Mbrëmë, në kinemanë “Lumbardhi”, u mbajt edicioni i 35-të i festivalit tradicional “Zambaku i Prizrenit”.

Testi i Arritshmërisë: Shkaku i përdorimit të telefonave, disa nxënës janë larguar

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), ka dalë me një njoftim sot pas mbajtjes së pjesës së dytë të Testit të Arritshmërisë në lëndët si matematikë, informatikë, fizikë, kimi e biologji. Referuar njoftimit, bëhet e ditur se sipas raporteve të administratorëve, për shkak të përdorimit të telefonave edhe kësaj radhe janë larguar disa […]