25-06-2024

Prizren

Viti 1971: Pamje të një dasme në fshatin Zhur të Prizrenit

‘Isha në kohën e gabuar me shokë të gabuar’ – Çka tha në gjykatë i akuzuari për rrahjen në Prizren?

I akuzuari K.R. ka dalë para gjykatës për rrahjen që kishte ndodhur në dhjetor të 2019 në Prizren. Gati 5 vite më vonë, i akuzuarit deklaroi në gjykatë se ai kishte qenë “në kohën e gabuar me shokë të gabuar”. K.R. po akuzohet nga Prokuroria Themelore e Prizrenit për veprën lëndim i rëndë trupor. Ai […]

Prizren: Banorët e banesave ankohen për erë të keqe nga oborri i “Ekoregjionit”

“E padurueshme dhe e rrezikshme aroma shumë e keqe, që vjen nga oborri i “Ekoregjionit”, përreth banesave të FAT Group 4 e 5, që janë shumë afër. Në këto temperatura të larta banorët nuk mund t’i hapin as dritaret nga era e papërballueshme. Kompania higjienike tash duhet të zhvendoset në periferi, pasi kjo zonë është […]

Prizren: Kryetari Shaqir Totaj injoroi varrimin e patriotit e veteranit të njohur Naim Krasniqi

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj nuk mori pjesë në mbledhjen komemorative dhe në varrimin e patriotit, veprimtarit të hershëm të çështjes kombëtare, ish-të burgosurit politik dhe veteranit të UÇK-së, Naim Krasniqit në Prizren. Derisa në ceremoni, pos qytetarëve të shumtë ishin edhe bashkëveprimtarë e luftëtarë të Krasniqit, aty nuk u panë as zyrtarë […]

Në Vërmicë arrestohet një turk, tentoi ta korruptojë policin

Policia njoftoi se në pikën kufitare të Vërmicës është arrestuar një shtetas i Turqisë, pasi ka ofruar 10 euro ryshfet zyrtarit policor. I dyshuari me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje. “PKK Vermicë, 21.06.2024-11:00. Është arrestuar i dyshuari mashkull shtetas i Turqisë, pasi që i njëjti i ka ofruar 10 euro ryshfet zyrtarit policor. […]

Varroset me nderime veprimtari i çështjes kombëtare nga Nasheci, Adem Thaçi

Veprimtari që një jetë të tërë ia kushtoi çështjes kombëtare, Adem Thaçi, i cili ndërroi jetë para tre ditësh në Gjermani në moshën 77 vjeçare, është varrosur me nderime në varrezat e fshatit Nashec të Prizrenit. Pjesë e ceremonisë së varrimit të tij, ishin familjarë, miq, bashkëpunëtorë e përfaqësues të institucioneve, banorë të Nashecit dhe […]

Prizren; Nis ndërtimi i objektit të ri të Gjykatës Themelore

Sot, ka filluar faza e I-rë e punimeve për ndërtimin e objektit të ri për Gjykatën Themelore në Prizren, në rrugën “Tahir Sinani” (në afërsi të tregut dhe ATK-së, e Qendrës për regjistrimin e automjeteve). Gurëthemeli i këtij objekti është vendosur nga Kryetarja e Gjykatës znj. Emra, dhe Kryesuesi i KGJk-së, Albert Zogaj. Anëtarët të […]

Dogana e Kosovës gjen mallra të fshehura në një automjet në Vërmicë

Dogana e Kosovës ka njoftuar se ka parandaluar futjen e mallrave të padeklaruara në Pikën Kufitare Vërmicë. “Pas ndalimit të një automjeti, drejtuesi është pyetur nëse kishte ndonjë gjë për të deklaruar për Doganën, dhe ai është përgjigjur negativisht. Mjeti është selektuar për kontroll të dytë, me asistimin e zyrtarëve policorë. Gjatë ekzaminimit të mjetit, […]

Prizreni ndër vite: Freskimi në ditët me vapë

Foto: Dikur në qendër e në Lumbardh ishte kënaqësi pasi shfrytëzoj edhe për freskim gjatë vapës përcëlluese./ Gazeta e Prizrenit  

Prizren: Aktakuzë ndaj tre dilerëve të drogës

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve: K.Th., A.K., dhe J.B., për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer veprat penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge” dhe “Posedimi i paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge” të Kodit […]