15-04-2024

Opinione

Alarmante: Çfarë po ndodh në Prizren, katër vetëvrasje për tri javë ?!

Shkruan: Qazim Morina / Prizren Prizreni, sot u trondit sërish me një lajm shumë të trishtueshëm. Derisa sa rastet e dhimbjes ende janë të freskëta në shumë familje dhe në opinionin e gjerë qytetar, paradite u raportua edhe për një rast shumë të rëndë. Edhe një bashkëqytetar yni 54 vjeçar iku tinëzisht, (me dyshimin se) […]

KF Liria në krizë të thellë, eliminohet edhe nga kupa

Shkruan: Durak Thaçi Skuadra më me traditë në futbollin kosovar, pas krizës së rëndë në rezultate në elitën e futbolli Kosovar e fundit në tabel me vetëm 9 pikë të grubulluara asesi të këndellët. FC. Liria pësoi humbje edhe në kupë nga skuadra e ligës së parë Rilindja 1974 e cila gjendet në pjesën e […]

Liria drejt rënies nga liga për faj të “Talentit” dhe Adem Morinës

Shkruan: Ilir BALDEDAJ Talent, sikur që nuk të ka shkrep në klubin e basketbollit “Bashkimi”, nuk po të shkrep as në KF “Liria”. Për këtë ti i pari je fajtori, dhe pas teje menjëherë Adem Morina. Keni zhku zhag që të dy, duke e mashtruar opinionin se po e çkapni klubin, e në realitet keni […]

Prizrenit i duhet një opozitë e aftë për balancim ndaj pushtetit lokal

Shkruan: Qazim Morina “Kur vjen vjeshtë në Mallakastër, vjen me pemë edhe me dasëm”- Kjo këngë tregonte se dikur dasmat bëheshin kryesisht në vjeshtë, e kështu ishte edhe në rajonin e Prizrenit. Tash gjërat kanë ndryshuar. Me këtë punën e stinës, dua të dal pak te opozitarizmi në Prizren. Besoj se vjeshta që zyrtarisht nisi […]

A thua mos po i përbuzim?!

Shkruan: Qazim Morina Pothuajse çdo i 4 apo 5-ti dyqan në Prizren e mban ofertën “Kërkojmë punëtor-e”. Kur ta pyet për pagesën, mesatarisht sillet rreth 250-300 € pa asnjë shujtë (bukë), në disa raste madje punëtori duhet ta blejë edhe ujin. Normal, vështirë të gjesh punëtor për këto pagesa, pavarësisht gjendjes së rënduar ekonomike. Çfarë […]

Epoka e UÇK-së, para gjyqit!

Shkruan: Zafir Berisha Që nga pas lufta, fushata kundër luftës së UÇK-së dhe ekspenentëve të saj nuk është ndalur asnjëher. Nostalgjikët e Jugosllavis, kumarët dhe të privilegjuarit e Serbisë dhe bashkëpuntorët e tyre, në qershorin e vitit 1999 u gjendën si peshku në zall, sepse kishte përfunduar epoka e jugosllavëve dhe serbofilëve shqipëtar. Ata shumë […]

Në Shqipëri më të shpeshta janë vrasjet se dasmat

Nga Kim Mehmeti Ke përshtypjen se në Shqipëri askënd nuk e intereson e vërteta. Mbase pse ajo qëmoti ka vdekur dhe pse nëpër media, e kudo tjetër, atë e përhapin vetëm dy ‘kishat’ e gënjeshtrave: Selia e kryeministrisë dhe ajo e Bashkisë së Tiranës. Shqipëria i ngjanë një vendi ku krimi e kontrollon shtetin, ku […]

Heshtja “e zhurmshme” e shoqërisë përballë skandaleve të këtij pushteti

Nga Afrim Kasolli Nje sërë skandalesh po e godasin pushtetin aktual. Ato po i gërryejnë themelet e tij. Afera me ambasadorin e Kosovës në Kroaci pa dyshim se mbetet më e dalluara. Sa është e vërtetë kjo mbetet të verifikohet? Mirepo, pasqyrimi ne mediat nderkombëtare i ketij rasti e ka krijuar nje imazh per sherbimin […]

Prapakthim fatal, në vend të marrëveshjes përfundimtare tani do të diskutohet për Asociacionin dhe kthimin e serbëve në institucione

Nga Afrim Kasolli Uroj që kthimi i pjesëtarëve të pakicës serbe në institucione të mos shndërrohet tash në një temë të re në kuadër të procesit të dialogut në Bruksel. Ku ky kthim të kushtëzohet me themelimin e Asociacionit dhe suspendimin e vendmit për targat. Të paktën nga reagimet ndërkombëtare ky skenar po duket tejet […]

Shqiptarët nuk ikin pse janë kriminelë, por u ikin kriminelëve!

Nga Kim Mehmeti Neve shqiptarëve na ka ndodhur që për të mbijetuar ta braktisim vendlindjen dhe të ‘maskohemi’ në grekë, italianë…,vetëm që ashtu të ‘maskuar’ me lehtë të na pranojë mjedisi ku shtegtonim. Dhe shumicës prej atyre që u davaritën nëpër metropolet e botës, me kalimin e viteve, nisi t’u pëlqejë ‘maska’ e ta harrojnë […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.