23-09-2019

Intervista

Të bësh letërsi në diktaturë, Kadare në faqen e parë të “Le Monde”

“Le Monde” – Ismail Kadare në faqen e parë – flet për të bërit letërsi në kohën e diktaturës. Në rubrikën dedikuar “Shkrimtarëve të mëdhenj”, “Le Monde”, i ka kushtuar […]

Profesori Salihu: Pas intervistimeve, priten akuzat nga Gjykata Speciale

Pas intervistimit të personave të dyshuar për kryerjen e veprës penale të krimeve të luftës, Zyra e Prokurorit Special me seli në Hagë, në rast se i vërteton dyshimet si […]

Parashikon D. Serwer : Zgjedhjet në shtator, bisedimet do të shtyhen, Kosova e ka një rrezik të madh

Eksperti amerikan i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, i tha Zërit të Amerikës se dorëheqja e kryeministrit Ramush Haradinaj ishte veprim i duhur i tij, që ka hapur rrugën për […]

Këtij populli i duhen më shumë libra, këngë, komedi, piktura, pak politikë.

Intervista: Flet Mjeshtri i Madh, Jorgo Papingji: Jemi në një moment delikat, politika duhet të jetë elastike si arti -Si do ta cilësojë Papingji situatën politike në vend? Nuk jam […]

Ekspertja gjermane: Mogherinit do t’i jepet mesazh i qartë në Berlin

Takimi i 29 Prillit i Merkelit e presidentit Macron me presidentët Thaçi, Vuçiq e liderë të Ballkanit në Berlin shihet nga ekspertja Johanna Deimel si sinjal ndaj Uashingtonit e Brukselit:Jo […]

Jamie Shea rrëfen 20 vjet pas: Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i parë që njerëzve u bie ndër mend është Jamie Shea, […]

Kryesuesi Abrashi: Kuvendi aktual i Prizrenit dallon shumë nga të mëparshmit

Kryesuesi Artan Abrashi, ka lavdëruar punën e bërë të Kuvendit Komunal (KK) të Prizrenit, gjatë vitit të kaluar, kur edhe ai ka marrë drejtimin e tij. Organin më të lartë […]

Caplan: Ndryshimi i negociuar i kufijve mund të normalizojë raportet

Sot, dallimi me situatën midis Kosovës dhe Serbisë është se ndryshimi i kufijve që po shqyrtohet, do të ishte një ndryshim i negociuar dhe rrjedhimisht paqësor. Ndryshimet konsensuale janë në […]

Muharremaj: 1 milion euro për kompensimin e dëmeve në amvisëri, pas vërshimeve në Suharekë

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj në një intervistë për portalin rajonal “Gazeta e Prizrenit” tregon për atë se çfarë po bëhet rreth sanimit të dëmeve pas vërshimeve të […]

Spitali i Prizrenit ka mungesë të barnave nga lista esenciale

Spitali i Prizrenit, i cili synohet të kthehet në një qendër terciare siç është edhe Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), ka mungesë të theksuar të barnave nga lista esenciale, […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.

    Ju falemnderit!

    Gabim!