25-06-2024

Kryesore

‘Isha në kohën e gabuar me shokë të gabuar’ – Çka tha në gjykatë i akuzuari për rrahjen në Prizren?

I akuzuari K.R. ka dalë para gjykatës për rrahjen që kishte ndodhur në dhjetor të 2019 në Prizren. Gati 5 vite më vonë, i akuzuarit deklaroi në gjykatë se ai kishte qenë “në kohën e gabuar me shokë të gabuar”. K.R. po akuzohet nga Prokuroria Themelore e Prizrenit për veprën lëndim i rëndë trupor. Ai […]

Pas shiut ndërprerje të rrymës në rajonin e Prizrenit e disa qytete, KEDS njofton për aktivizim të ekipeve në terren

KEDS ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje të rrymës, por se në disa vende ku është stabilizuar moti, disa dalje tashmë janë rikthyer në funksion. KEDS-i thotë se reshjet e paralajmëruara të shiut për pasditen e sotme kanë mobilizuar ekipet e kësaj kompanie, me qëllim që të jenë në […]

Aksident në Suharekë, 5 të lënduar

Një aksident trafiku ka ndodhur rreth orës 12:00, në Suharekë, përkatësisht në fshatin Sallagrazhd. Si pasojë e këtij aksidentit kanë mbetur të lënduar 5 persona. Zjarrëfikësit kanë intervenuar menjëherë.

Prizren: Banorët e banesave ankohen për erë të keqe nga oborri i “Ekoregjionit”

“E padurueshme dhe e rrezikshme aroma shumë e keqe, që vjen nga oborri i “Ekoregjionit”, përreth banesave të FAT Group 4 e 5, që janë shumë afër. Në këto temperatura të larta banorët nuk mund t’i hapin as dritaret nga era e papërballueshme. Kompania higjienike tash duhet të zhvendoset në periferi, pasi kjo zonë është […]

Njofton UEFA, kjo është mënyra si Shqipëria mund të kualifikohet në Euro 2024

Xhiroja e fundit e fazës se grupeve në Kampionatin Evropian do të fillojë nesër, teksa Grupi B ku bënë pjesë edhe Shqipëria ndeshjet e fundit do t’i zhvillojë të hënën me fillim nga ora 21:00. Nga Grupi B vetëm Spanja ka siguruar kualifikimin, ndërsa në garë për të arritur një vend në fazën e radhës […]

500 nxënës mbetën pa iu nënshtruar testit të maturës

Sot është ditë e rëndësishme për nxënësit e shkollave të mesme. 19 mijë e 200 prej tyre do të i nënshtrohen testit të maturës, ku nga rezultatet e kësaj sfide, varet e drejta e tyre për shkollimin e mëtejmë. Ndërkaq, 500 nxënësve iu është refuzuar kjo e drejtë, për shkak të mos aplikimit të saktë, […]

Sot mbi 19 mijë nxënës i nënshtrohen testit të maturës

Sot është ditë e rëndësishme për nxënësit e shkollave të mesme në Kosovë. 19 mijë e 200 prej tyre do t’i nënshtrohen testit të maturës, ku nga rezultatet e kësaj sfide, varet e drejta e tyre për shkollimin e mëtejmë. Ndërkaq, 500 nxënësve iu është refuzuar kjo e drejtë, për shkak të mos aplikimit të […]

Prizren; Nis ndërtimi i objektit të ri të Gjykatës Themelore

Sot, ka filluar faza e I-rë e punimeve për ndërtimin e objektit të ri për Gjykatën Themelore në Prizren, në rrugën “Tahir Sinani” (në afërsi të tregut dhe ATK-së, e Qendrës për regjistrimin e automjeteve). Gurëthemeli i këtij objekti është vendosur nga Kryetarja e Gjykatës znj. Emra, dhe Kryesuesi i KGJk-së, Albert Zogaj. Anëtarët të […]

Prizren: Aktakuzë ndaj tre dilerëve të drogës

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve: K.Th., A.K., dhe J.B., për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer veprat penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge” dhe “Posedimi i paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge” të Kodit […]

Gropat në rrugën e transitit për autostradë që maltretuan prizrenasit për disa muaj

Shkruan: Qazim Morina Komuna e Prizrenit ka arritur të finalizojë punimet për ndërtimin e rrugës transitore – kryqëzimi me autostradë, projekt që i ka kushtuar rreth 800 mijë euro. Megjithatë, vonesat disa-mujore nga shtrimi i shtresës së parë të asfaltit e deri në shtrimin e shtresës së dytë kanë bërë që në trasenë e kësaj […]