25-06-2024

Qendrore

Blair para deputetëve: Lufta për Kosovën s’ishte veç për kosovarët, por për të gjithë ne

Ish-kryeministrit britanik, Tony Blair në adresimin para deputetëve në Kuvendin e Kosovës, tha se është shumë i lumtur që është aty, duke thënë se për të është një kënaqësi e veçantë. Ai u shpreh se lufta e Kosovës simbolizonte dëshirën e popullit për një të ardhme më të ndritur, duke thënë se nuk është penduar […]

Policia e Shqipërisë dhe Kosovës, organizojnë shërbime të përbashkëta të policimit rrugor

Policia e Shtetit dhe Policia e Kosovës ranë dakord të organizojnë shërbime të përbashkëta të policimit rrugor në territorin e Republikës së Shqipërisë gjatë periudhës qershor-shtator 2024. Shërbimet e përbashkëta të patrullimit do të mbështeten në Memorandumin e Bashkëpunimit, të firmosur në Tiranë nga drejtuesit e dy policive. Memorandumi i Bashkëpunimit thekson rëndësinë dhe nevojën e […]

Shaqir Totaj – kryetari i Prizrenit që punësoi më së shumti familjarë

Nga paslufta, Prizrenin e kanë udhëhequr pesë kryetarë komune, ndërsa prej të gjithëve, Shaqir Totaj ka punësuar më së shumti familjarë, për çka edhe ka nxitur reagime nga opinioni dhe opozita, shkruan Gazeta e Prizrenit. Gjatë mandatit të tij, pozitës për punësime ia kanë pa hajrin, edhe përfaqësues nga ekzekutivi dhe Kuvendi Komunal. Eqrem Kryeziu […]

Aksion nga Policia në 14 lokacione, konfiskohen armë e municion

Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Renda si rezultat i shkatërrimit të një grupi kriminal qe ishte realizuar vitin e kaluar (02.10.2023), ku ishin arrestuar tre persona të dyshuar, në vazhdën e bashkëpunimit ndërkombëtare, lidhur me rastin ‘’Gjermania’’ ka vazhduar hetimet edhe përgjatë këtij viti. Njësiti kundër […]

Prizren: Një i vdekur dhe një i lënduar në aksident në rrugën Prizren-Reçan

Sot, rreth orës 15:40 është raportuar për një vetaksident trafiku në rrugën Prizren-Reqan me pasoja fatale, raporton Gazeta e Prizrenit. Sipas Policisë, deri te aksidenti ka ardhur kur ngasësi (F.M. I lindur me 1954, mashkull) nga fshati Llokvicë, Prizren, derisa ishte drejtuar automjetin humbë kontrollin e automjetit dhe kalon në anën e majtë të rrugës, […]

Kjo është logoja për shënimin e 26 vjetorit të Epopesë së UÇK-së

Qeveria e Kosovës e ka prezantuar logon për shënimin e 26 vjetorit të Epopesë së UÇK-së. Më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998 në Prekaz të Skenderajt forcat serbe sulmuan shtëpitë e familjes Jashari, duke vrarë 55 anëtarë të familjes Jashari.  

Arriti në Kosovë një kontigjent i KFOR-it turk

Disa makineri të rënda ushtarake janë vërejtur teksa po hynin në Kosovë gjatë ditës së sotme. Lidhur me këtë detaje ka dhënë KFOR-i. Në njoftimin e Misionit Ushtarak të NATO-s në Kosovës se mjetet ushtarake i takojnë një kontigjenti të KFOR-it turk që ka mbërritur në vend. ” Ai do të zëvendësojë një njësi të […]

Shaqir Totaj “punën pick”: A po lobon Adem Grabovci për vota në Kuvendin e Prizrenit?!

Kriza e fundit e qeverisjes komunale të Prizrenit, drejtuar nga Shaqir Totaj, rreth sigurimit të votave të nevojshme, pas dështimit radhazi të dy seancave në Kuvendin Komunal (KK), duket se ka vënë në lëvizje zyrtarë të lartë të PDK-së në qendër, për tejkalimin e gjendjes në kërkim të kuvendarëve “të pavarur”, shkruan sot, Gazeta e […]

Arrestohet në Morinë një 39-vjeçar, në veturë iu gjetën 11 kilogram heroinë – Video

Një 39-vjeçar nga Peja është arrestuar nga policia në Morinë pasi tentoi të transportonte lëndë narkotike të ndara në pako. “Sekuestrohen 11 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar heroinë dhe automjeti tip “Volkswagen” ku u gjet kjo lëndë”, njofton policia e shtetit shqiptar përmes rrjetit social Facebook. “Strukturat e DVP Kukës, në bashkëpunim me shërbimet doganore […]

16 vjetori i Pavarësisë, Prizreni në atmosferë kremte

Kosova, sot mbush 16 vjet prej kur është shpallur i shtet i pavarur. Në kontekstin e shënimit të këtij përvjetori, në Prizren është paraparë organizimi i disa aktiviteteve: Ora  10:00 – Homazhe pranë varrezave të Dëshmorëve në Landovicë. Ora  10:30 Përurimi i bustit të Heroit, Bashkim Suka, në lagjen “28 Nëntori (ish-Ortakoll)” Ora 11:30 – Mbledhja […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.