22-07-2024

Qendrore

Kjo është logoja për shënimin e 26 vjetorit të Epopesë së UÇK-së

Qeveria e Kosovës e ka prezantuar logon për shënimin e 26 vjetorit të Epopesë së UÇK-së. Më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998 në Prekaz të Skenderajt forcat serbe sulmuan shtëpitë e familjes Jashari, duke vrarë 55 anëtarë të familjes Jashari.  

Arriti në Kosovë një kontigjent i KFOR-it turk

Disa makineri të rënda ushtarake janë vërejtur teksa po hynin në Kosovë gjatë ditës së sotme. Lidhur me këtë detaje ka dhënë KFOR-i. Në njoftimin e Misionit Ushtarak të NATO-s në Kosovës se mjetet ushtarake i takojnë një kontigjenti të KFOR-it turk që ka mbërritur në vend. ” Ai do të zëvendësojë një njësi të […]

Shaqir Totaj “punën pick”: A po lobon Adem Grabovci për vota në Kuvendin e Prizrenit?!

Kriza e fundit e qeverisjes komunale të Prizrenit, drejtuar nga Shaqir Totaj, rreth sigurimit të votave të nevojshme, pas dështimit radhazi të dy seancave në Kuvendin Komunal (KK), duket se ka vënë në lëvizje zyrtarë të lartë të PDK-së në qendër, për tejkalimin e gjendjes në kërkim të kuvendarëve “të pavarur”, shkruan sot, Gazeta e […]

Arrestohet në Morinë një 39-vjeçar, në veturë iu gjetën 11 kilogram heroinë – Video

Një 39-vjeçar nga Peja është arrestuar nga policia në Morinë pasi tentoi të transportonte lëndë narkotike të ndara në pako. “Sekuestrohen 11 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar heroinë dhe automjeti tip “Volkswagen” ku u gjet kjo lëndë”, njofton policia e shtetit shqiptar përmes rrjetit social Facebook. “Strukturat e DVP Kukës, në bashkëpunim me shërbimet doganore […]

16 vjetori i Pavarësisë, Prizreni në atmosferë kremte

Kosova, sot mbush 16 vjet prej kur është shpallur i shtet i pavarur. Në kontekstin e shënimit të këtij përvjetori, në Prizren është paraparë organizimi i disa aktiviteteve: Ora  10:00 – Homazhe pranë varrezave të Dëshmorëve në Landovicë. Ora  10:30 Përurimi i bustit të Heroit, Bashkim Suka, në lagjen “28 Nëntori (ish-Ortakoll)” Ora 11:30 – Mbledhja […]

INTERPOL-i me urdhërarrest për terroristët e sulmit në Banjskë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se të dyshuarit që realizuan sulmin terrorist të 24 shtatorit në Banjskë, janë shpallur në sistemin e urdhër arrestit ndërkombëtar të INTERPOL-it. “Ky është një hap i rëndësishëm dhe si i tillë ka efektin e plotë atëherë kur Serbia e cila është duke strehuar […]

Zyrtare: Sot mbahet takimi i partive opozitare në Prizren, ja kush është shpreh për bashkëpunim

Partitë që janë pjesë e opozitës në Prizren, AAK dhe Vetëvendosje, sot do të mbajnë takim të përbashkët me qëllim të koordinimit të veprimeve të mëtejme, derisa për partitë tjera po pritet caktimi i një orari raporton Gazeta e Prizrenit. Ky takim vjen pas dështimit të dy mbledhjeve të njëpasnjëshme të Kuvendit Komunal (KK) të […]

Prizren: Vetëvendosje përkrah nismën e AAK-së për koordinim

Shkaku i mungesës së numrave të nevojshëm, kanë dështuar dy mbledhje të njëpasnjëshme të organit më të lartë lokal, Kuvendit Komunal. Balancën e qeverisjes së Shaqir Totajt e prishi AAK që doli nga koalicioni, si dhe qëndrueshmëria e asambleistëve për ta shmangur dukurinë e mëparshme të votimeve kundrejt joshjes për interesa personale nga pushteti, apo […]

Prizren/ Reagon Vetëvendosje ndaj dështimeve në Kuvendin Komunal: Pushteti i pazareve të Shaqir Totajt po përjeton krizën e numrave

Sot, për të dytën herë brenda një jave, ka dështuar mbajtja e seancës së rregullt të Kuvendit të Prizrenit. Kjo për shkak të mungesës së kuorumit, raporton Gazeta e Prizrenit. Për gjendjen e krijuar Vetëvendosje ka reaguar, duke vlerësuar se pushteti lokal i udhëhequr nga PDK dhe Shaqir Totaj, edhe pse ka degraduar si kurrë […]

Sërish dështon mbledhja e Kuvendit të Komunës së Prizrenit

Sërish për mungesë të kuorumit ndërpritet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, pas mbajtjes se pauzës. Për të dytën herë me ardhë, ka dështuar mbajtja e seancës së rregullt të Kuvendit të Prizrenit, për shkak të mungesës së kuorumit, edhe pse në fillim, pas braktisjes së sallës nga kuvendarët e LVV dhe LDK, rendin […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.