13-08-2022

Qendrore

IKSHPK: Sot më së shumti raste me Covid-19 në këtë vit, rritja pritet të vazhdojë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka njoftuar për  836 raste të reja me koronavirusin, në Kosovë. Sipas IKSHPK-së brenda 24-orëve të fundit janë shënuar edhe dhjetë raste të vdekjeve […]

Dënim me burgim djalit që vrau prindërit, zbulohet motivi i vrasjes në Prizren

Gjykata e Qarkut e Stokholmit e ka dënuar me burgim të përjetshëm 37-vjeçarin nga Prizreni, Adriatik Hadrin, për vrasjen e prindërve të tij. Ai duhet të paguajë edhe dëmshpërblim për […]

Prizren: Kontrabandim me refugjat afër pikëkalimit kufitar në Vërmicë

Një rast i kontrabandës me emigrant është vërejtur nga policia, sot në orët e hershme të mëngjesit në autostradë afër pikëkalimit kufitar me Shqipërinë,  raporton Gazeta e Prizrenit. Sipas raportit […]

Ja cila është gjendja e rrugëve nga bora sipas Ministrisë së Infrastrukturës

Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët e Republikës së Kosovës se të gjitha rrugët në menaxhim të MI-së, janë të hapura për qarkullim, përkundër reshjeve të vazhdueshme të borës. “Kompanitë e […]

Kosova e hap ambasadën në Jerusalem

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka njoftuar se është hapur edhe zyrtarisht Ambasada e Kosovës në Izraeli me seli në Jeruzalem, si pjesë e Marrëveshjes së arritur në […]

Krimi serb i pandëshkuar në Has, hedhja në pus e të rinjve nga Kushnini

Shkruan: Msc. Qazim Morina Njëri ndër krimet më makabre të forcave serbe ndaj banorëve të zonës kufitare në Hasin e Prizrenit, pas dëbimit të popullatës për në Shqipëri, gjatë fundit […]

Meliza Haradinaj-Stublla jep dorëheqje nga pozita e ministres dhe nga AAK-ja

Ka dhënë dorëheqje ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme e Diaspores Meliza Hardinaj-Stublla. Ajo ka dhënë dorëheqje edhe nga pozitat e saj në AAK. Sqarimi i plotë i saj: […]

Ndizet flakadani në Natën e Zjarreve në Prekaz

Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës përmbyllet sonte me manifestimin Nata e Zjarreve në Prekaz. Disa prej ish-ushtarëve të UÇK-së e kanë ndezur flakadanin pranë Kullës së Qëndresës në 23-vjetorin […]

Këta janë emrat e 47 kandidatëve për deputetë të cilëve i’u ndalua kandidimi nga KGJK-ja

Këshilli Gjyqësor i Kosovës u ka ndaluar garimin në zgjedhjet e 14 shkurtit, 47 kandidatëve për deputet, të cilët janë të dënuar në tre vitet e fundit. Gazeta Blic ka siguruar […]

Reagimi i KQZ-së: Nuk po thërrasim aplikuesit me numra të fshehur

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka reaguar pas disa lajmeve nëpër rrjete sociale se mërgimtarët që po aplikojnë nga jashtë vendit po kontaktohen nga ky institucion përmes numrave të fshehur të […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.