15-07-2024

Qendrore

Komuna e Prizrenit nuk e fiton Grantin e Performancës, ndërsa Suhareka, Rahoveci e Dragashi po

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka nënshkruar marrëveshje me 11 komuna rreth skemës së Grantit të Performancës në vlerë prej 8.3 milionë euro. Rahoveci, Obiliqi, Skënderaj, Suhareka, Kaçaniku, Shtimja, Malisheva, Dragashi, Ranillugu, Parteshi dhe Peja janë komunat përfituese nga kjo skemë. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se reformimi i administratës publike në vend […]

Sot sfida serioze për Kuvendin e Prizrenit, a do të mbahet mbledhja e ndërprerë?

Për sot (e premte) është paralajmëruar mbajtja e mbledhjes së dështuar të Kuvendit Komunal (KK) të Prizrenit, që për mungesë numrash të pushtetit dhe mosvotimit të rendit të ditës, u ndërpre javën e kaluar. Kjo njëherësh përbën edhe sfidën më serioze të pushtetit përballë opozitës, që ka filluar t’a tregoi “forcën”, shkruan Gazeta e Prizrenit. […]

Driton Selmanaj: LDK në Prizren s’ka mirëkuptim ndaj asambleistëve për veprime kundër vendimeve partiake

Edhe drejtues të degës së LDK-së në Prizren, janë shprehur kundër “tyxarllëkut” të asamblesitëve të Komunës, të cilët votojnë për interesa personale, dukuri kjo që po shkonte drejt normalizimit. Ata thanë se pavarësisht respektimit të mendimit ndryshe, nuk ka mirëkuptim për sjellje dhe veprime kundër vendimeve partiake dhe platformës politike të LDK-së, shkruan Gazeta e […]

A duhet Vetëvendosje, LDK e AAK në Prizren të distancohen nga kuvendarët “tyxharë”?!

E mërkura që shkoi tregoi gjendjen reale sa i përket forcës politike dhe rëndësisë së numrave në Kuvendin Komunal të Prizrenit (KK), që deri tash nuk e ka ndier qeverisja lokale e Prizrenit, shkruan Gazeta e Prizrenit. Dështimi i mbledhjes së rregullt për shkak të mosvotimit të rendit të ditës, tregon një situatë reale, kur […]

Prokuroria e Apelit e pranon kallëzimin penal të LDK-së ndaj ish-drejtoreshës së Shaqir Totajt (Dokument)

Prokuroria e Apelit të Kosovës – Departamenti i Krimeve të Rënda e ka pranuar si të bazuar kallëzimin penal të LDK-së në Prizren, kundër ish-drejtoreshës për Shëndetësi të Shaqir Totajt, Burbuqe Krasniqi-Berisha, për keqpërdorim të detyrës zyrtare, raporton Gazeta e Prizrenit. Fillimisht ankesa ishte bërë në Prokurorinë e Prizrenit, por që kjo e kishte hedhur […]

Anulohet konkursi për Inspektor Arsimi për Prizren e disa komuna (Dokument )

Ministria e Punëve të Brendshme – Departamenti për Menaxhim të Zyrtarëve Publik vendosi për Anulimin e procedurave të rekrutimi për specialistë të arsimit, lista fituese e të cilit ishte shpallur në shtator 2023, raporton Gazeta e Prizrenit. Përpos Prizrenit, anulimi është bërë edhe për Prishtinën, Gjakovën, Pejën, Gjilanin dhe Ferizajn. Portali Gazeta e Prizrenit në […]

Prizren: Sa para janë paguar për rrënimin e shtëpisë te Tranziti i Ri, tregon AAK

Dega e AAK-së në Prizren, partneri i deritashëm qeverisës i Shaqir Totajt, është deklaruar rreth mjeteve të paguara për hapjen e rrugës te Transiti i ri në Prizren, para një viti, raporton Gazeta e Prizrenit. Kjo është bërë përmes postimit në ‘facebook’: Tashmë po bëhen pothuajse një vit prej se është liruar rruga e Tranzitit […]

Prizren: LDK kundër familjarizmit dhe korrupsionit në Komunë

LDK sot mbajti  aksion kundër familjarizmit dhe korrupsionit në Komunën e Prizrenit, raporton Gazeta e Prizrenit. Komunikata: Ky është aksioni i dytë që LDK- Dega në Prizren, e realizon për ta denoncuar mënyrën abuzive dhe të papranueshme të punësimeve në komunën e Prizrenit. Për LDK-në, qeverisja e Shaqir Totajt në Prizren, është vu në shërbim […]

Komuna e Prizrenit del keq për përformacën rreth parkingjeve publike ( Dokument )

Në Prizren, sidomos në qendër dhe në zonën e parë të qytetit është shumë vështirë të gjesh një vendparkim,  derisa verës në parkingjet private,  mund të jetë më i kushtueshëm qëndrimi i veturës, se sa i shoferit për një kafe apo pije, shkruan Gazeta e Prizrenit. Mungesa e parkingjeve konstatohet edhe në raportin për performancë […]

Prizren: Ky është stomatologu i njohur prizrenas i cili dyshohet se bëri vetëvrasje

Para pak çastesh, një person është gjendur i vdekur në Prizren. Burimet e portalit njoftuan se behët fjalë për stomatologun e njohur A.Kiseri, raporton Gazeta e Prizrenit. Ai dyshohet se ka kryer vetëvrasje në ordinancën e tij, “Kiseri Dent”. Lexo edhe: https://gazetaeprizrenit.net/prizren-gjendet-nje-person-i-vdekur-dyshohet-per-vetevrasje/