25-06-2024

Intervistat e huazuara

Kim Mehmeti: Të shkohet në zgjedhje, LDK-ja e sheh shtetin si grazhd, VV-ja e ka humbur lojën

Shkrimtari Kim Mehmeti po e sheh vetëm një rrugëdalje nga bllokada politike e krijimit të koalicionit të ri qeveritar. Zgjedhjet e reja po i sheh si mundësinë më të mirë për ta çuar përpara Kosovën. “Sipas meje, në rrethana të tilla, zgjedhjet janë zgjidhje, sepse popullit i jepet mundësia ta korrigjojë vetveten, duke i çuar […]

Zija Çela: Politikanë të pakualifikuar, më shumë se shoferë pa patentë

Ai nuk e mban mend se ku ndodhej në momentin kur u dha lajmi i rrëzimit të Murit të Berlinit, por mban mend ndikimin që kjo ngjarje pati tek ai dhe tek e gjithë shoqëria shqiptare. Në 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, shkrimtari Zija Çela u përgjigjet pyetjeve për këtë ngjarje madhore, ndikimin […]

Të bësh letërsi në diktaturë, Kadare në faqen e parë të “Le Monde”

“Le Monde” – Ismail Kadare në faqen e parë – flet për të bërit letërsi në kohën e diktaturës. Në rubrikën dedikuar “Shkrimtarëve të mëdhenj”, “Le Monde”, i ka kushtuar vëmendje të veçantë kolosit të penës shqiptare, Ismail Kadaresë. Mes një cikli me pesë intervista, Kadare është renditur në vendin e katërt me rrëfimin e […]

Profesori Salihu: Pas intervistimeve, priten akuzat nga Gjykata Speciale

Pas intervistimit të personave të dyshuar për kryerjen e veprës penale të krimeve të luftës, Zyra e Prokurorit Special me seli në Hagë, në rast se i vërteton dyshimet si të bazuara, atëherë mund të ngreh akuzat ndaj të dyshuarve, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Ismet Salihu, profesor i të Drejtës […]

Parashikon D. Serwer : Zgjedhjet në shtator, bisedimet do të shtyhen, Kosova e ka një rrezik të madh

Eksperti amerikan i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, i tha Zërit të Amerikës se dorëheqja e kryeministrit Ramush Haradinaj ishte veprim i duhur i tij, që ka hapur rrugën për zgjedhje të reja në Kosovë. Në një intervistë Serwer tha se zhvillimet pas kësaj dorëheqjeje do të shtyjnë bisedimet me Serbinë dhe Kosova duhet të […]

Këtij populli i duhen më shumë libra, këngë, komedi, piktura, pak politikë.

Intervista: Flet Mjeshtri i Madh, Jorgo Papingji: Jemi në një moment delikat, politika duhet të jetë elastike si arti -Si do ta cilësojë Papingji situatën politike në vend? Nuk jam marrë më e politikë, pasi politika më e mirë për vendim tim, për kombin tim është poezia, arti. Një peoni për Atdheun është sa mijëra […]

Ekspertja gjermane: Mogherinit do t’i jepet mesazh i qartë në Berlin

Takimi i 29 Prillit i Merkelit e presidentit Macron me presidentët Thaçi, Vuçiq e liderë të Ballkanit në Berlin shihet nga ekspertja Johanna Deimel si sinjal ndaj Uashingtonit e Brukselit:Jo ndryshime kufijsh në Ballkan. Më 29 prill takohen në Berlin presidenti Hashim Thaçi, ai serb, Aleksandar Vuçiq e liderë të Ballkanit me kancelaren Merkel e […]

Jamie Shea rrëfen 20 vjet pas: Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i parë që njerëzve u bie ndër mend është Jamie Shea, në atë kohë zëdhënës i NATO-s, i cili, përmes konferencave të shpeshta për media, që ndiqeshin anekënd botës, u bë një figurë e njohur planetarisht. […]

Caplan: Ndryshimi i negociuar i kufijve mund të normalizojë raportet

Sot, dallimi me situatën midis Kosovës dhe Serbisë është se ndryshimi i kufijve që po shqyrtohet, do të ishte një ndryshim i negociuar dhe rrjedhimisht paqësor. Ndryshimet konsensuale janë në përputhje me ligjin ndërkombëtar, dhe se një ndryshim i tillë është arritur edhe gjetiu, si për shembull, shpërbërja e Çekosllovakisë, në dy shtete: Çekinë dhe […]

Spitali i Prizrenit ka mungesë të barnave nga lista esenciale

Spitali i Prizrenit, i cili synohet të kthehet në një qendër terciare siç është edhe Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), ka mungesë të theksuar të barnave nga lista esenciale, të materialit shpenzues, mungesa të disa aparaturave e po ashtu edhe të stafit mjekësor në Emergjencë Drejtori i Spitalit të Prizrenit Afrim Avdaj në një […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.