25-06-2024

Mamushë

KFOR-i turk mundëson mësimin e shqipes në Mamushë

Kosova ka disa komunitete pakicë. Derisa mbi 92% e popullatës janë shqiptarë, pjesa tjetër janë serbë, romë, boshnjakë, ashkalinj, egjiptian, goranë e turq. Por këta të fundit, e kanë kuptuar se mësimi i gjuhës shqipe, përkatësisht gjuha e popullatës shumicë u hap më shumë perspektivë për punësim. Prandaj, në Mamushë kanë nisur të mësojnë gjuhën […]

Zhduket një person në Mamushë

Policia e Kosovës ka njoftuar se një ka humbur një person në Mamushë. Sipas policisë, djali ka daluar nga shtëpia para tre ditëve dhe dihet ende për vendodhjen e tij. “Ankuesi mashkull kosovar me datën 22.09.2023 ka raportuar se djali i tij, viktima mashkull kosovar para tre ditëve ka dalë nga shtëpia dhe nuk dihet […]

Arrestohen dy të dyshuar për plagosjen e një 23-vjeçari në Mamushë

Janë arrestuar dy persona për plagosjen e një 23-vjeçari në Mamushë. Policia ka bërë të ditur se lidhur me rastin kanë bërë bastisje në dy lokacione dhe më pas është bërë arrestimi. Në njofitm thuhet se gjatë bastisjes është konfiskuar një armë me katër fishekë e cila dyshohet të jetë përdorur në këtë rast. “Me […]

Dënohen ish-drejtori i Arsimit në Mamushë dhe drejtori i shkollës “Ataturk”

Gjykata Themelore në Prizren, më 8 maj 2023, ka shpallur aktgjykim dënues për të akuzuarit Cafer Morina, ish-drejtor i Arsimit në Mamushë dhe Rifat Krasniç, drejtor i shkollës “Ataturk”, duke iu shqiptuar dënim me gjobë, secilit në shumën prej 1 mijë e 700 euro, pas arritjes së marrëveshjes mbi pranimin e fajësisë. Këtë vendim, kryetarja e […]

Policia në Prizren jep detaje rreth tentimvrasjes në Mamushë

Në Mamushë, përkatësisht në pompën e derivateve “Po Petrol”, në mbrëmje, rreth orës 20:00, ndodhi në tentim vrasje me armë zjarri. Si pasojë e të shtënave me armë zjarri, ka mbetur i plagosur 23-vjeçari me inicialet I.B. raporton Gazeta e Prizrenit. Rastin e ka konfirmuar për portalin zëdhënësi rajonal i policisë në Prizren, Shaqir Bytyçi. […]

Foto: Nxënësit shqiptarë me plisa në Mamushë, 1924

Kapen 375.000 euro të falsifikuara në Mamushë, kishin ardhur nga Turqia

Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit e Policisë së Kosovës ka pranuar informacione nga Dogana e Kosovës për një pako të dyshuar, e cila përmes postës nga Turqia ishte dërguar për në Kosovë, saktësisht në Mamushë. Në këtë pako dyshohej se kishte ‘para’ që mund të ishin të falsifikuara. DHKEK-u në koordinim me […]

Zyrtarët komunal të Mamushës kërkojnë hudhjen e aktakuzës për keqpërdorim të detyrës zyrtare

 Dy të akuzuarit për keqpërdorim të pozitës zyrtare, Cafer Morina dhe Rifat Krasniq kanë kërkuar të hudhet poshtë aktakuza ndaj tyre. Ata akuzohen se në cilësinë e personit zyrtar, Cafer Morina, drejtori i arsimit në Mamushë, dhe i akuzuari i dytë Rifat Krasniq në cilësinë e drejtorit të shkollës “Ataturk”  duke shfrytëzuar detyrën ose autoritetin […]

Dëme të konsiderueshme në Mamushë, serat në ujë (FOTO-VIDEO)

Një lexues i portalit “Gazeta e Prizrenit” ka dërguar foto dhe një video-xhirim ku shihen sipërfaqe të tokës bujqësore në Mamushë, të mbuluara me ujë pas daljes nga shtrati të lumit “Toplluha”. Nga ajo që shihet, janë të konsiderueshme dëmet në bujqësi. /GazetaePrizrenit.net  

Komuna e Mamushës demanton IKSHP-në, rreth vdekjes së një 31 vjeçari nga COVID 19

Drejtori për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale i komunës së Mamushës, Rujdi Mazrek, ka reaguar lidhur me publikimet ditore që bën IKSHP-ja, për raportin 24 orësh për pandeminë. Ai ka thënë se dje nuk ka vdekur askush në këtë komunë, as vdekje natyrale as me COVID. “Sot me datë 18.11.2020 Ministria e Shëndetësisë-IKSHP gjatë raportimit të […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.