22-07-2024

Mamushë

Gjobë çiftit nga Mamusha për dhunë ndaj njëri-tjetrit

Gjykata Themelore e Prizrenit ka bërë shpalljen e aktgjykimit dënues ndaj të akuzuarve, çiftit bashkëshortor nga Mamusha, për shkak të veprës penale lëndim i lehtë trupor dhe sulm. Të akuzuarin me iniciale H.T. gjykata e ka shpallur fajtor dhe e ka dënuar me burgim efektiv në kohëzgjatje prej një viti, pasi në shtëpinë e tij […]

Tragjike: Babai e mbyt aksidentalisht me traktor fëmijën e tij në Mamushë

Një fëmijë ka vdekur si pasojë e një aksidenti, mëngjesin e djeshëm rreth orës 10:00, në Mamushë Këtë e ka konfirmuar për Gazetën Sinjali zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Bajram Krasniqi. Krasniqi tha se fëmija ka rrëshqitur dhe ka rënë poshtë rimorkios së traktorit të cilin po e drejtonte babai i tij. “Raportohet se i […]

Digjen duaj kashte dhe dëmtohet një autokombanjë në Mamushë

Në Mamushë janë përfshirë nga zjarri disa duaj kashte, një makinë për spërkatje si dhe është dëmtuar një autokombajnë, transmeton Gazeta e Prizrenit. Sipas policisë, rastin e ka paraqitur dje një person, ndërsa në vendin e ngjarjes kanë dal ekipi i zjarrfikësve dhe policia “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se i janë përfshirë nga zjarri […]

Procedohen në organet e drejtësisë katër persona në Mamushë

Ndaj katër të dyshuarve kosovarë është iniciuar lënda për shkak se të njëjtit  kishin vepruar kundër vendimit të Qeverisë, në Mamushë. Sipas policisë, rastri ka ndodhur dje, rreth orës 21:30. Të njëjtit janë intervistuar dhe me vendim të prokurorit janë liruar në procedurë të rregullt./GazetaePrizrenit.net

Bujqit e Mamushës thonë se si pasojë e masave ndaj koronavirusit nuk po mund t’i shesin të mbjellat

Bujku Salejdin Mazreku nga Mamusha ka rreth 1 mijë e 400 fidanë të perimeve të mbjella. Por shkaku i prekjes së vendit nga pandemia e koronavirusit dhe vendimit të Qeverisë për mbylljen e tregjeve, Mazrekut i kanë mbetur fidanët pa i shitur, raporton KOHA. Thotë se kjo i ka shkaktuar atij dëme të mëdha financiare. […]

Mamushë: Mbyllet mulliri, banorët akuzojnë pronarët

Një shenjë e madhe “Stop” para mullirit ‘’Rizami’’ në qytezën e Mamushës, po u tregon qytetarëve se nuk kanë çfarë kërkojnë në këtë hapësirë. Që nga 15 marsi, ky mulli qëndron i mbyllur derisa sipas banorëve të këtushëm, pronarët nuk po ua kthejnë në miell sasinë e grurit të cilën ata e kanë deponuar, raporton […]

Mamushë: Vdes një femër

Një femër nga Mamusha është dërguar në gjendje të rëndë shëndetësore në Spitalin e Prizrenit, për trajtim mjekësor. Sipas policisë, mjeku kujdestar ka konfirmuar vdekjen e viktimës. “Me vendim të prokurorit trupi i pajetë i viktimës është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për Obduksion”, njofton Policia./GazetaePrizrenit.net

Themelohet shoqata e parë e grave në Mamushë

Përmes një njoftimit të publikuar në faqen zyrtare të Institutit Demokratik të Kosovës ( KDI), bëhet e ditur për themelimin e shoqatës së parë të grave në komunën e Mamushës. “Për mobilizimin e grave në çështje publike, nën asistencën e KDI-së është themeluar shoqata e parë e grave në komunën e Mamushës, e cila ka […]

Stuhia i rrënon serrat në Mamushë (VIDEO)

Për para kanë nevojë në Mamushë disa bujq. Atyre erërat e fuqishme, ua dëmtuan serat, transmeton Klan Kosova.

Një femër shkelet nga vozitësja femër në Mamushë

Në Mamushë, një femër është shkelur me veturë, transmeton “GazetaePrizrenit.net”. Sipas policisë, vozitësja femër K-Shqiptare nga pakujdesia ka goditur këmbësoren femër K-Turke. “Si pasojë e aksidentit, viktima ka pësuar frakturë në këmbë dhe pas tretmanit mjekësor është liruar njofton Policia. Rasti është duke u hetuar. /GazetaePrizrenit.net/ Foto: Arkivi

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.