18-06-2024

Rahovec

Haradinaj: Rahoveci e dëshmoi kontributin ndaj atdheut përmes shumë luftëtarëve të zotë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e Ditës së Dëshmorëve në Komunën e Rahovecit. Haradinaj ka thënë se betejat në Ratkoc, Vrajakë, Bratotin e Malësi të Vogël, shënuan një kapitull të ri për Luftën. “Rahoveci e ka dëshmuar kontributin ndaj Atdheut në luftën e fundit për […]

Arrestohen 4 persona në Rahovec, konfiskohen armë të ndryshme

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar 4 persona në Rahovec, pasi kishin kryer veprën penale, ‘Vrasje ne tentativë”. Në vendin e ngjarjes policia ka gjetur 70 gëzhoja të kalibrave të ndryshëm, si dhe janë konfiskuar një AK-47, pushkë gjueti, dy pistoleta dhe 74 fishekë. Konfiskimi i armëve ka ndodhur në katër shtëpitë e […]

Smajl Latifi mban premtimin, 500 euro për çdo lindje

Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi e ka mbajtur premtimin elektoral. 500 euro për çdo lindje do të ndajë komuna e Rahovecit nga janari i këtij viti. “Sot, nënshkrova vendimin e parë të subvencionimit të lindjeve në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) “Dr. Fahredin Hoti” në Rahovec. Nga janari i këtij viti, çdo lindje në […]

Rahovec: Dializa bëhet gati këtë vit

Hapësira e aparatura e dedikuar për procesin e hemodializës u bënë gati 9 vjet më parë në Qendrën Kryesor të Mjekësisë Familjare në Rahovec. Mirëpo ky shërbim nuk u bë funksional që nga atëherë, për arsye të panjohura, siç thonë nga menaxhmenti i kësaj QKMF-je. Megjithëkëtë, ka gjasa që brenda këtij viti pacientët e Rahovecit […]

Lindin trinjakë në Rahovec, komuna i shpërblen prindërit me 1000 euro

Një familje në Rahovec është gëzuar me trinjakë. Kështu ka bërë të ditur vetë kreu i kësaj komune, Smajl Latifi përmes një postimi në “Facebook”. “Në shenjë urimi dhe mbështetjeje, me vendim i ndava 1000 € si dhuratë simbolike për nënën dhe fëmijët”, shkroi ndër tjerash ai, krahas fotografive të publikuara.

Deklarohet i pafajshën zyrtari i Komunës së Rahovecit,akuzohet se nuk lejoi të bëhet rrënimi i objekteve pa leje

Në shqyrtimin fillestar të mbajtur të mërkurën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, i akuzuari Syljeman Daka është deklaruar i pafajshëm se në cilësinë e zyrtarit të shërbimeve publike në Komunën e Rahovecit, ka keqpërdour detyrën zyrtare. Deklarimin rreth akuzës, i akuzuari Daka e bëri pas leximit të aktakuzës nga prokurorja Ardita Beqiraj-Hyseni, raporton “Betimi për […]

Në Krushë të Madhe filloi festivali “AgroFesta” (foto)

Në fshatin Krushë e Madhe, sot filloi festivali AgroFesta, që i dedikohet perimekulturës, raporton Gazeta e Prizrenit. Ky aktivitet është bërë shumë i rëndësishëm për të gjithë bujqit në Krushë të Madhe, Rahovec, por edhe më gjerë. “Tashmë është e ditur gjerësisht se çfarë veprimtarie e rëndësishme është bujqësia në komunën e Rahovecit, prandaj jo […]

Sheh Hilmi Maliqi, patriot e mbrojtës i çështjes kombëtare nga Rahoveci

Sheh Maliqi, me prejardhje nga katundet Anadrinit, si hoxhë e myfti kishte shërbyer në Rahovec në vitet tetëdhjeta të shekullit XIX. Gjatë shërbimit të tij dyzetvjeçar la një varg veprash origjinale dhe të përkthyera me përmbajtje fetare, të shkruara me alfabetin arabo-turk, ndër të cilat edhe një Divan me 77 këngë, ku paraqitet gjendja gjuhësore […]

Përleshen në mes vete dy grupe në Rahovec, lëndohen 5 burra

Pesë burra kanë pësuar lëndime si shkak i një përleshjeje në mes dy grupeve pas një mosmarrëveshjeje të premten. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës bën të ditur se ngjarja ka ndodhur në Ratkoc të Rahovecit. Ndërkaq, njëri prej të lënduarve po vazhdon trajtimin në Spitalin rajonal të Gjakovës, gjersa katër të tjerët janë liruar. […]

Vdekje e dyshimtë në Rahovec

Policia e Kosovës, ka njoftuar se një person është dërguar pa shenja jete në QKMF-në e Rahovecit. Me urdhër të prokurorit, trupi i pa jetë i viktimës është dërguar në IML për obduksion. “Rr. Jahja Duza, Rahovec 17.02.2023 – 13:15. Raportohet se viktimës mashkull gjatë në rrugë e sipër, i është përkeqësuar gjendja dhe nga […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.