22-07-2024

Rahovec

Arrestohet një i dyshuar për bixhoz në Rahovec, i gjinden mijëra euro

Sektori Rajonal për Hetime në bashkëpunim me Stacionin Policor në Rahovec, në koordinim me Prokurorin e Shtetit dhe në zbatim të urdhër kontrollit të lëshuar nga Gjykata, kanë kryer kontroll në tri lokacione mbi dyshimin për organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm. Në njërin nga këto lokacione (në fshatin Krushë e Madhe-Rahovec) është […]

Dënohet rahovecasi që vrau vëllain për bagëti

Gjykata Themelore në Gjakovë, ka shpall aktgjykim dënues ndaj të pandehurit J.G., shtetas i Republikës së Kosovës, i cili sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Gjakovë, akuzohet për vepër penale “Vrasja e rëndë” dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”, vepra të sanksionuara me Kodin Penal të Republikës së Kosovës (KPRK). […]

Ndërroi jetë profesori e ish-luftëtari i UÇK-së, Sabahajdin Cena

Ka vdekur sot Prof.Dr.Sabahajdin Cena. Lajmin e ka dhënë kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi duke thënë se emri i tij do të gdhendet me shkronja ari, ndërsa kronikat e tij për UÇK-në do të vazhdojnë të bëjnë jehonë në histori. Postimi i kryetarit Latifi: Iku në amshim Profesor Sabahajdin Cena. Kur bien lisat e mëdhenj […]

Goditet nga rrufeja një person në Fortesë të Rahovecit

Një person në Rahovec është goditur sonte nga rrufeja. Rasti ka ndodhur në fshatin Fortesë të kësaj komune. Siç kanë bërë të ditur nga Policia, viktima është dërguar për trajtim në QKUK, shkruan lajmi.net. “Një person i moshës madhore është goditur nga rrufeja në fshatin Bellacerkë. Prej familjarëve, personi është dërguar në Rahovec dhe për […]

Liria fiton ndaj Trepçës

Sot në Prizren, Liria mposhti Trepçën me rezultat 3-0. Pjesa e parë në këtë përballje kaloi me dominim të prizrenasve, ku krejt në fund të pjesës së parë në minutën e 45’ , Astrit Berisha shënoi për epërsinë 1-0. Në pjesë e dytë të ndeshjes , Liria e shpërdoroi një penallti, ku gjuajtjen nga pika […]

Pas aksidentit në trafik, i padituri pranon t’ia rimburësojë mbi 3.800 euro Byrosë së Sigurimeve

I padituri Blondin Shabandula si dhe Byroja Kosovare e Sigurimeve (BKS), të hënën, kanë arritur marrëveshje gjyqësore për shumën e rimbursimit prej 3 mijë 837 euro, pas aksidentit në trafik. Një marrëveshje e tillë gjyqësore, është arritur në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec. Në këtë seancë, pas një konsulte në mes të përfaqësuesit […]

Paraburgim ndaj rahovecasit që tentoi ta privojë nga jeta djalin e tij

Prokuroria Themelore në Gjakovë, ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit nga Gjykata kompetente në Gjakovë, ndaj të pandehurit L.G., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprat penale “Vrasje në tentativë”, dhe “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm”. Prokuroria njofton se, rasti ka ndodhur më 06 gusht 2021, në Komunën e […]

Gjendet i vdekur në veturë një person në Rahovec

Një vdekje e dyshimtë është raportuar dje në Rahovec. Në raportin 24-orësh, policia bënë të ditur se viktima mashkull kosovar në veturën e tij është gjetur pa shenja jete. Njësitë relevante dhe ekipi mjekësor kanë dalur në vendin e ngjarjes dhe është konstatuar vdekja e viktimës . Me vendim të prokurorit trupi i pajetë i […]

LDK cakton kandidatin për kryetar të Rahovecit

Kandidati për kryetar të Rahovecit nga radhët e LDK-së do të jetë Burim Krasniqi. Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se kryetari i Degës së LDK-së në Rahovec, Burim Krasniqi, me mbështetje të plotë të Degës u nominua kandidat për kryetar të Komunës së Rahovecit. “Kryesia e Degës gjithashtu […]

Rrihen për pronë dy persona në Rahovec, njëri behët për spital

Një person ka mbetur i lënduar si pasojë e një përleshjeje me një person tjetër në Rahovec, përgjatë pasdites së të premtes. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Rahovecit, Nusret Gjurkaj, ka njoftuar se personi i rrahur është dërguar me autoambulancë në spitalin rajonal në Gjakovë, derisa është bërë e ditur se viktima është jashtë […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.