18-02-2020

Uncategorized

Dy urat e Stambollit vishen me ngjyrat e flamurit të Kosovës

Ambasada turke në Kosovës, përmes faqes së saj në Facebook, ka njoftuar se dy nga urat më të njohura të Stambollit janë veshur me ngjyrat e flamurit të Kosovës. “Me […]

Festa e Pavarësisë në Kosovë: Mungoi parakalimi i trupave të FSK, qytetarët organizohen vetë (Video)

Atmosferë festive ka mbretëruar në kryeqytet për shënimin e 12 vjetorit të datëlindjes së Pavarësisë. Mos parakalimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës përgjatë shesheve dhe bulevardit u zëvendësua me […]

“Ideja e çmendur”: Projekti 13 miliardë dollarësh i Turqisë që lidh Detin e Zi dhe atë të Marmarasë

Në perëndim të Stambollit, mes Detit të Zi dhe Detit Marmara, shtrihen peizazhe të larmishme pyjesh, fermash, kënetash dhe vendbanimesh antike. Por kjo zonë është më shumë nga sa sheh […]

Thaçi dhe Kurti i shtrëngojnë duart

Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Albin Kurti kanë shtrënguar duart sonte në katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë. Në pritjen e organizuar nga presidenti në 12 vjetorin e pavarësisë të pranishëm […]

Kosovarët festojnë pavarësinë në Shqipëri, rikthehemi në familjet kuksiane që i pritën gjatë luftës…

Të shumtë janë shqiptarët e Kosovës që 12-vjetorin e Pavarësisë kanë zgjedhur ta festojnë në Shqipëri. Ka nga ana që kanë preferuar të rikthehen në familjet shqiptare që i pritën […]

Kurti: Prekazi, kryeqytet i qëndresës së popullit shqiptar

Për ndër të 12-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani kanë bërë homazhe tek kompleksi memorial “Adem Jashari” në […]

Opojë: Ujqit zbresin në fshat, alarmohen banorët

Përveç banorëve të fshatit Buzes, në këto fusha po shihen kohë pas kohe edhe disa vizitorë të veçantë. Banorët thonë të kenë parë një ujk disa ditë më parë. Madje […]

Ish-ushtari tregon se çka u kishte thënë Adem Jashari mëngjesin e 5 marsit

Ish-ushtari i UÇK-së, Shekip Fazliu, ka rrëfyer për netët kritike në kullën e Jasharëve me 5, 6, dhe 7 mars, data këto kur lufta në Prekaz filloi. Shekipi kishte shkuar […]

Flasin familjarët e 22 vjeçarit nga Malisheva që u vra në Maqedoninë e Veriut

Kafen e fundit para se të nisej, e kishte pirë në një kafene në Bellanicë të Malishevës. E nga këtu, Rilind Hoxha, kishte hyrë për t’i prerë flokët tek shoku […]

Shqiptarët e fundit të Mollës së Kuqe (Video)

Si jetojnë ata sot në Serbi? Çfarë ka mbetur pas? Përse policia ndalon grupin e Top Channelit? Çfarë duan të fshehin? Ndiqni të plotë videon e dokumentarit.