04-04-2020

Uncategorized

Shtohen edhe disa fluturime që planifikohen të bëhen këtë javë nga Aeroporti i Prishtinës

Që nga data 13 mars në Kosovë u konfirmuan rastet e para të prekur me COVID-19. Si pasojë e kësaj Qeveria e Kosovës ndërmori një sërë masash për parandalimin e […]

Mësimi online në Kosovë do të vazhdojë së paku deri më 6 prill

Qeveria në detyrë e Kosovës ka vendosur që mësimi online të vazhdojë së paku deri më 6 prill. Ndërprerja e mësimit në shkolla ishte bërë me 11 mars dhe ishte […]

Ambasadorja Çitaku ka një apel për kosovarët që kanë mbetur në Amerikë, por duan të kthehen

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku ka apeluar tek qytetarët kosovarë që po qëndrojnë në Amerikë që nëse kanë ndonjë urgjencë t’i paraqesin kërkesat e […]

Edhe një rast pozitiv është konfirmuar sonte në Kosovë me Covid-19. Sipas IKSHPK-së, i njëjti rast është në Prishtinë. “Sot me 28.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar (8) mostra të marra nga rastet në terren dhe nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive. Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, një prej tyre ka rezultuar pozitiv. Rasti pozitiv është rast kontakti, me vendbanim në Prishtinë”, thuhet në kumtesë. Sipas IKSHPK-së, nga data 08.02.2020 deri me 28.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.037 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, pozitive rezultojnë gjithsej nëntëdhjetë e një (91) raste me një (1) rast të vdekjes i një të moshuari 82 vjeç. “Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome. Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 1.917 kontakte të rasteve”, thuhet në njoftim. Download Nulled WordPress ThemesDownload Nulled WordPress ThemesDownload Nulled WordPress ThemesDownload Best WordPress Themes Free Downloadfree online coursedownload intex firmwareDownload Best WordPress Themes Free DownloadZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU= Previous Post

Edhe një rast pozitiv është konfirmuar sonte në Kosovë me Covid-19. Sipas IKSHPK-së, i njëjti rast është në Prishtinë. “Sot me 28.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me […]

VV-ja: Thaçi le të mendojë datën e zgjedhjeve, nuk dërgojmë emër për Kryeministër

Lëvizja Vetëvendosje po i kërkon Presidentit Thaçi që të mendojë datën e zgjedhjeve në vend se të kërkojë emra për kryeministër të ri. Nga Zyra për Media e VV-së kanë […]

Në ora 13:00 sot nis shtetrrethimi në Shqipëri

Edhe kjo fundjavë ashtu si e kaluara do të kalojë në izolim total. Nga ora 13:00 e ditës së sotme, dhe deri të hënën në orën 05:00 të gjithë do […]

Orari i ri për barnatoret

Qeveria në detyrë ka marrë vendim që barnatoret e licencuara në Kosovë të punojnë prej orës 06:00-17:00. Pas orës 17:00 veprimtaria e tyre do të organizohet përmes kujdestarisë, njofton Klan […]

Nesër ndërrohet ora

Nga e diela fillon llogaritja verore e kohës. Natën mes të shtunës dhe të dielës akrepat e orës do të zhvendosen për një orë përpara, që do të thotë se […]

Qeveria në detyrë merr vendim: Shkarkon Bordin e SHSKUK-së

Qeveria në detyrë ka njoftuar se e ka aprovuar vendimin për shkarkimin e Bordit Drejtues të Shërbimit Klinik Universitar të Kosovës për arsye se nuk i ka përmbushur detyrat dhe […]

Koronavirusi: Kosova merr ndihmë prej 1.1 milion eurosh nga SHBA’ja

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë ndihmuar me 1.1 milion euro Kosovën në luftën ndaj koronavirusit. Lajmin e ka bërë të ditur Zyra e Kryeministrit të Kosovës, nëpërmjet një […]