25-06-2024

Uncategorized

Parashikimi i motit për të dielën ( 23.06.)

Për të dielën parashikohet që në orët e para të 24-orëshit të ketë rrebeshe lokale shiu, kryesisht në zonën juglindore dhe atë lindore, të shoqëruara me shkarkesa rrufesh. Pjesa e parë e ditës do të vazhdojë kryesisht me diell, ndërsa gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, priten rrebeshe lokale shiu, të shoqëruara me shkarkesa rrufesh, […]

Pas vapës tropikale, shtrëngata e breshër masiv në Bosnjë e Serbi

Një stuhi e fortë ka goditur pasdite pjesë të Serbisë. Breshër ra në disa qytete në madhësinë e një topi tenisi. Pas disa ditësh valë të të nxehtit, dhe temperatura deri në 40 gradë Celsius, stuhia erdhi fillimisht në Serbinë Perëndimore e pritet të vazhdojë edhe në pjesët tjera. Lexo Edhe: Prizren: Kryetari Shaqir Totaj […]

Kamerat e trupit të Policisë së Kosovës bëhen të qasshme për publikun

Organizata AVONET, ka njoftuar se kamerat e trupit të Policisë së Kosovës janë bërë të qasshme për publikun. “Procedura Standarte e Operimit (PSO) për përdorimin dhe administrimin e sistemit të kamerave të trupit në Policinë e Kosovës është deklasifikuar pjesërisht për qasje publike nga të gjithë qytetarët”, thuhet në njoftim. Njoftimi i plotë: Deri te […]

Këto janë datat e ndeshjeve të Ballkanit në Ligën e Kampionëve, dueli i parë në Andorrë

Ballkani njoftoi për datat se kur do t’i zhvillojë dy duelet në fazën kualifikuese të UEFA Champions League Kampioni në fuqi do të përballet me skuadrën kampione të Andorrës, UE Santa Coloma. ‘Portokallinjtë’, kampanjën evropiane në Ligën e Kampionëve do ta nisin të martën e 9 korrikut si mysafir. Ndërkohë, ndeshjen kthyese do ta zhvillojë […]

Euro 2024: Portugalia kalon në raundin tjetër, mposhti Turqinë

Kombëtarja e Portugalisë ka shënuar fitore të madhe në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve në Euro 2024. Portugezët fituan 3:0 ndaj Turqisë në një ndeshje tejet të fortë të zhvilluar nga ekipi i Roberto Martinezit, shkruan Indeksonline. Qysh në pjesën e parë Portugalia tregoi fuqinë e saj, duke shënuar dy gola me anë […]

Me flamurin kuq e zi e atë të Kosovës mbi arkivol, në Kalbari i jepet lamtumira e fundit At Antonio Belushit

Sot në varrezat e Kalabrisë në Itali i është dhënë lamtumira e fundit at Antonio Belushit, priftit arbëresh i cili gjithë jetën e tij ishte angazhuar për kauzën shqiptare. Belushi ishte quajtur edhe “Ati shpirtëror i arbëreshëve të Italisë” dhe kishte qenë adresë mikpritjes e pothuaj të gjithë shqiptarëve që i vizitonin arbëreshët në Itali. […]

Rezultati Gjeorgji – Çeki, shpresë për Shqipërinë

Gjeorgjia e ka shijuar pikën e parë në një Kampionat Evropian. Ata barazuan 1:1 me Çekinë në xhiron e dytë të fazës së grupeve në Kampionatin Evropian. Lexo Edhe: Edhe një largim nga Liria e Prizrenit Hlozek shënoi për Çekinë në minutën e 23-të, por goli u anulua nga sistemi VAR për prekje me dorë. […]

Gjykata merr vendim: Paraburgim për grupin e dyshuar për fajde

Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti Special ka vendosur në çështjen penale kundër të pandehurve M.SH dhe E.SH, për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale ‘Fajdeja’ dhe ‘Detyrimi’. Gjyqtari i procedurës paraprake ka aprovuar si të bazuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, për caktimin e masës së paraburgimit kundër […]

Edhe një largim nga Liria e Prizrenit

Edmond Likaj nuk do të jetë pjesë e Lirisë për sezonin e ardhshëm. Përmes një postimi në Facebook, mesfushori 21-vjeçar, ka njoftuar largimin nga Liria ku ka falenderuar kryesinë e klubit dhe tifozët prizrenas: ”Te dashur futbolldashës nga Prizreni, me anë të ketij postimi, po ju njoftoj se pas një periudhe të gjatë, po ndaj rrugët me […]

Vetaksident në komunën e Suharekës: Përmbyset vetura dy të lënduar

Një vetaksident ka ndodhur gjatë orës 11:40 në fshatin Budakov. Organizata Vullnetare Zjarrfikësit dhe Shpëtimit, përmes një njoftimi ka bërë të ditur se zjarrfikesit shpëtuan 2 persona ku kishin mbetur te mbyllur në vetur. Sipas pamjeve vetura është rrotulluar, ku edhe ka përfunduar jashtë rrugës. “Rreth ores 11:40 min ka ndodhur një vetaksident në Fshatin […]