14-07-2024

Uncategorized

29 vjet nga Masa:kra e Srebrenicës

Bosnje dhe Hercegovina shënon sot, e enjte, 29-vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Më 11 korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës hynë në Srebrenicë, në zonën që ishte shpallur e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Në ditët që pasuan, ato vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë, ndërsa trupat e tyre i hodhën në […]

Një qytetar e gjen çantën me 7.500 euro, e dorëzon në polici

Sot rreth orës 08:10, në Nënstacionin Policor në Pozheran, një qytetar ka dorëzuar një çantë të cilën e kishte gjetur. Sipas njoftimit të policisë, në çantë kishte dokumente personale dhe para të gatshme në vlerë të përgjithshme prej 7 mijë e 500 euro. “Policia nëpërmjet rrugëve operative ka arritur që të identifikojë personin që i […]

Parashikimi i motit për të enjten (11.07.)

Për të enjten parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe jashtëzakonisht i nxehtë. Kujdes! Rrezik i mundshëm i dehidrimit dhe goditjes nga nxehtësia nëse qëndroni jashtë për periudha të gjata kohore. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi prej 10-33 km/h. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 17 deri në 21°C, ndërsa ato […]

Mësohet edhe finalisti tjetër i Euro 2024

Anglia është finalistja e dytë e Kampionatit Evropian, pasi shënoi fitore në gjysëmfinale ndaj Holandës, me rezultat 2-1, raporton Gazeta e Prizrenit.

Zyrtare: Zyba i Ballkanit në Slovan Liberec

Qëndrim Zyba është zyrtarizaur si futbollist i ri i skuadrës çeke, Slovan Liberec. Zyba u largua nga skuadra e Ballkanit, e cila përfitoi 500 mijë euro nga ky transferim. 23-vjeçari ka nëshkruar kontratë tre vjeçare me Slovan Liberec, e vlefshme deri në qershor të vitit 2027. Drejtori Sportiv i skuadrës çeke e vlerësoi lartë futbollistin […]

Malisheva nesër debuton në garat evropiane

Po të pyesje një tifoz apo qytetar të Malishevës para një viti për suksesin e arritur këtë sezon, sigurisht se do të thonin se as në ëndrrat më të mira të tyre nuk do të ndodhte kjo. Njëmend edhe ashtu do të dukej, një “ëndërr e madhe”, pasi Malisheva do të niste sezonin me qëllimin […]

Konfirmohet aktakuza e përbashkët ndaj Januzit, Bahtjarit dhe Shalës

Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, kanë konfirmuar aktakuzën e përbashkët ndaj Sabit Januzit, Ismet Bahtjarit dhe Haxhi Shalës. Sipas DhSK-së, gjykatësja e procedurës paraprake, Marjorie Masselot më 8 korrik 2024 konfirmoi ndryshimet e bëra nga Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) në aktakuzën e përbashkët, si dhe urdhëroi ZPS-në që versionin e […]

KFOR trajnohet për skenarët e kontrollit të turmave dhe trazirave

Komanda Rajonale në Perëndim e misionit të NATO-s, KFOR, zhvilloi një stërvitje të quajtur “Swift Rescue”, mbajtur në çdo komunë në Kosovën perëndimore, për të ruajtur gatishmërinë e lartë operacionale. Gjatë stërvitjes, KFOR ka njoftuar se ata u trajnuan për skenarët e kontrollit të turmës dhe trazirave dhe testuan disa procedura evakuimi. “KFOR-i vazhdon të […]

Rënia e numrit të turistëve nga Kosova, kreu i Shoqatës së Turizmit: Në Shqipëri janë rritur çmimet

Ulja e numrit të turistëve nga Kosova, kreu i Shoqatës së Turizmit: Në Shqipëri janë rritur çmimet Kryetari i Shoqatës së Turizmit në Kosovë, Ruzhdi Kurtishaj, u shpreh se shumë turistë nga Kosova po braktisin Shqipërinë për të vizituar Greqinë apo Bullgarinë. Sipas tij faktor kryesor është liberalizimi i vizave për shqiptarët e Kosovës. Megjithatë […]

I shtrenjtohet rruga diasporës që vjen në Kosovë nga Serbia

Mërgimtarët që vijnë në Kosovë përmes Serbisë do ta kenë më të shtrenjtë rrugën sivjet. Nga 10 korriku, Serbia ka rritur tarifat për shfrytëzimin e autostradave. Çmimet janë rritur për gati 10 për qind në secilën prej autostradave, ka njoftuar Ministria e Transportit serb. Në rrugën nga Beogradi në Shid, shoferët tani duhet të paguajnë […]