14-07-2024

Rahovec

Deklarohet i pafajshëm i pandehuri për dëm KEDS-it mbi 11 mijë euro

I akuzuar nga prokuroria për veprën penale të vjedhjes së shërbimeve komunale në vazhdimësi, Xhabir Rama u deklarua i pafajshëm në shqyrtimin fillestar të mbajtur këtë të mërkure në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec. Rama, po akuzohet se nga data e pa vërtetuar e deri me 12 qershor 2017, si dhe nga data […]

Nënë e djalë nga Rahoveci vdesin brenda ditës nga Covid-19

Nënë e bir në Rahovec kanë vdekur sot si pasojë e infektimit me virusin Covid-19. Nëna 85-vjeçare dhe djali 50-vjeçar nga Ratkoci i Rahovecit nuk arritën që ta mposhtën koronavirusin. Lidhur me këtë ngjarje ka folur edhe kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi. Ai tha se të dy kanë vdekur brenda një dite dhe […]

Mbajti 3 orë të mësimit në Sapniq dhe shkoi u hodh nga “Ura e Fshajtë

Naim Gashi, mësimdhënës në shkollën e fshatit Sapniq të Rahovecit dyshohet se është hedhur nga “Ura e Fshajtë” sot në Gjakovë. Drejtori i shkollës “Sapniqi” në këtë fshat, Xhafer Gashi, tha për Gazetën Sinjali se 47-vjeçari kishte qenë sot në vendin e tij të punës. Sipas drejtorit, mësuesi kishte mbajtur tri orë të mësimit dhe […]

Ish-mësimdhënësi kërkon nga Komuna e Rahovecit mbi 2.000 euro për pagat jubilare

Në seancën e mbajtur këtë të premte në Gjykatën Themelore në Gjakovë dega në Rahovec, ish-mësimdhënësi Rasim Fazliu, i cili e ka paditur Komunën e Rahovecit, ka kërkuar kompensimin e pagave për përcjellje në pension, shpërblimin jubilar, dhe ushqimit në punë në vlerë prej 2 mijë e 500 euro. Përfaqësuesi i paditësit, avokati Qazim Qeska, […]

Këta janë kandidatët për deputetë të LDK-së nga Suhareka, Dragashi, Rahoveci e Malisheva

Në listën e të propozuarve për deputetë nga Lidhja Demokratike e Kosovës nga rajoni i Prizrenit janë disa emra, ndërsa ndër ta edhe ish-deputetë, shkruan Gazeta e Prizrenit. Nga komuna e Suharekës janë propozuar: Sali Asllanaj, Ardian Shala, Shefket Kolgeci, Bulëza Kuqi, Nga Rahoveci: Abdullah Hoti e Ibrahim Kryeziu. Nga Malisheva: Fetah Rudi e Sali […]

Vdekje e dyshimtë në Rahovec

Një vdekje të dyshimtë është raportuar në Rahovec, raporton Gazeta e Prizrenit. Referuar policisë, në një shtëpi është gjendur një femër pa shenja jete. “Rr. Sheh Ilmi Maliqi, Rahovec 08.01.2021 – 14:50. Raportohet se në shtëpinë e saj në rrethana të pa njohura ka vdekur viktima femër kosovare. Me vendim të prokurorit, trupi i pa […]

Një grua raporton në polici: Ish i dashuri i vajzës më kërcënoi me një shkrepës në formë të armës

Në Rahovec gjatë ditës së djeshme është raportuar për një kanosje. Një grua ka njoftuar se pas një mosmarrëveshjeje është kërcënuar nga ish- i dashuri i vajzës së saj, transmeton “KANOSJE Rahovec 28.12.2020-23:50. Ankuesja femër kosovare ka njoftuar se pas një mosmarrëveshjeje është kërcënuar nga i dyshuari mashkull kosovar (ish-i dashuri i vajzës së saj) me një shkrepës në formë […]

Rahovec: Dënohet pasi la qentë e pa lidhur dhe shkaktoi rrezik të përgjithshëm

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec, e ka dënuar me me 200 euro gjobë të akuzuarin për veprat penale “shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”, Kushtrim Sadiku. Aktgjykimi ndaj tij është shpallur nga gjykatësi, Mizahir Shabani, pasi që i akuzuari paraprakisht e ka pranuar fajësinë për akuzat me të cilat ngarkohet, raporton “Betimi për Drejtësi”. […]

Rahovec: Dënohet se la qentë e tij pa lidhur dhe shkaktoi rrezik të përgjithshëm

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec, e ka dënuar me me 200 euro gjobë të akuzuarin për veprat penale “shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”, Kushtrim Sadiku. Aktgjykimi ndaj tij është shpallur nga gjykatësi, Mizahir Shabani, pasi që i akuzuari paraprakisht e ka pranuar fajësinë për akuzat me të cilat ngarkohet, raporton “Betimi për Drejtësi”. […]

Pranon fajësinë, dënohet me kusht asambleisti nga Rahoveci për mosdeklarim të pasurisë

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec, ka shqiptuar dënim me tre muaj burgim dhe (200) euro gjobë me kusht për të akuzuarin për veprën penale “mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose i detyrimeve financiare”, Dervish Qadraku. Dënimi me kusht nuk do të […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.