15-07-2024

Kryesore

Italia njeh patentë shoferët e Kosovës, nënshkruhet marrëveshja e ndërsjellë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka njoftuar se në kuMinistri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka njoftuar se në kuadër të vizitës në Itali është takuar me zëvendësministrin e Infrastrukturës dhe të Mobilitetit të Qëndrueshëm në Republikën e Italisë, Edoardo Rixi, me të cilin ka nënshkruar marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë të […]

Çka tregoi në praktikë proklamata “Menaxher me diplomë nga Obama” në Prizren? – 1

Portali “Gazeta e Prizrenit” është munduar t’i zbërthejë karakteristikat trivjeçare në pushtet, të proklamatës parazgjedhore  “Menaxher me diplomë nga Obama”? 1.  Ta punësosh djalin 2.  Ta punësosh renë 3.  Të jesh mosmirënjohës  i madh 4.  Të deklarohesh për parime të forta, por “punët qysh t’ vijnë” 5. Të lejosh të të manipulojnë në moshën e […]

Nis qarkullimi i automjeteve në urën e re të Kukësit

Në urën e Re mbi Drin te Kukesit  nisi qarkullimi për të gjitha automjetet. Mesa duket do të jetë periudhë provë për disa ditë deri në hapjen zyrtare. Qarkullimi për automjetet po bëhet vetëm në njërin krah të urës me dy sense lëvizje, kjo edhe për shkak të disa punimeve shtese. Ndërkohë hyrja nga Kukësi […]

Dyshime për dallavare: Policia e Kosovës merr vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter

Policia e Kosovës (PK), bazuar në udhëzimin administrativ për procedurën e gradimit për zyrtarë policorë, procedurën e standardeve të operimit, analizën e nevojave për personel të graduar sipas strukturës organizative dhe listës së personelit të autorizuar, sipas së cilës janë identifikuar mbi 350 pozita të lira për gradën rreshter, pas një periudhe mbi 11 vjet, […]

Prizren: Vdekja e 26-vjeçarit që u ther me thikë, arrestohet edhe një i dyshuar

Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarin e dytë në lidhje me vdekjen e 26-vjeçarit të therur me thikë në Prizren. Siç thuhet në njoftimin e Policisë, arrestimi i tij është bërë me dyshimin se i njëjtit ka qenë i përfshirë për “Lëndim i rëndë trupor” “Mosdhënia e ndihmës”, si dhe “Moslajmërimi i veprave penale […]

Vrasja me thikë e Auronit, arrestohet një turk në Prizren

Auron Thaqi, 26-vjeç, vdiq të dielën në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës pasi lëndimeve që mori nga therja me thikë në Prizren. Auroni dyshohet se pasi është therur me thikë është hedhur në rrugë nga një veturë në levizje. Policia ka nisur hetimet intenzive për të zbardhur rrethanat që quan deri të vrasja ndërsa në […]

Vdes 26-vjeçari që u ther me thikë në Prizren

Vdiq personi i therur në lagjen Bazhdarhane, që ishte gjetur i shtrirë në tokë. Siç ka raportuar Gazeta e Prizrenit viktima ishte gjetur mbrëmë,  i shtrirë në një skaj të rrugës te rrethrrotullimi dhe dyshohet se ishte i plagosur me thikë. Viktima është Auron Thaqi, 26-vjeçar. Rastin e konfirmoi për Gazetën e Prizrenit, zëdhënësi rajonal i […]

Kosova dhe Shqipëria me kontrolle të përbashkëta në pikëkalimet kufitare

Ministria e Punëve të Brendhshme ka njoftuar ministri Xhelal Sveçla me homologun e tij nga Shqipëria, Taulant Balla, do ta vizitojnë nesër pikën kufitare në Qafë Morinë. “Ministri i Punëve të Brendshme, z. Xhelal Sveçla dhe Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Shqipërisë, z. Taulant Balla, me datë 8 korrik nga ora 11:30 […]

Ky është i riu që u ther me thikë dhe u hodh nga vetura në qendër të Prizrenit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmë pas mesnatës në lagjen ‘Bazhdarhane’ afër picerisë “Linda” në Prizren, ku një person është therur me thikë nga persona të panjohur. Gazeta10 mëson se viktima është Auron Thaçi. Sipas burimeve viktima pas therjes është hedhur nga vetura në qendër të Prizrenit. Referuar mjekëve gjendja e tij është e […]

Prizren: Viktima e aksidentit fatal, një biçiklist

Personi i cili mbeti i vdekur nga një aksident në Prizren, për të cilin raportoi më herët Gazeta e Prizrenit është një biçiklist. Referuar Policisë, aksidenti ndodhi rreth orës 17:40,  kur një automjet ka goditi biçiklistin 64 vjeçar në rrugën “Ekrem Rexha”. Viktima është dërguar në emergjencën e Prizrenit, por për shkak të plagëve ai […]