25-06-2024

Kryesore

Publikohen emrat e kandidatëve për prokurorë të rinj që kaluan testin me shkrim

Këshilli Prokurorial i Kosovës publikoi listën e kandidatëve që kanë kaluar testin me shkrim. Ky proces po zhvillohet në kuadër të rekrutimit të 24 prokurorëve të rinj, njofton Klankosova.tv. Në këtë listë dallohen disa emra që e kanë kaluar këtë fazë, si emri i Nita Lumezit, e që mund të jetë familjare e ish-kryeprokurorit, Aleksandër […]

Përleshja që eskaloi në therje me thikë, detaje për konfliktin në Prizren që dyshohet se ndodhi në trafik

Një përleshje mes disa personave ka ndodhur mbrëmë pak para mesnatës në Prizren, që eskaloi edhe në përdorimin e thikës. Për pasojë, një person ka mbetur i lënduar, teksa të dyshuarit akoma nuk janë zbuluar nga Policia, raporton Gazeta Sinjali. Siç merr vesh Sinjali, motivi i konfliktit dyshohet se lidhet me një mosmarrëveshje në trafik, […]

Policia shqipton mbi 1,500 gjoba në trafik

Policia e Kosovës ka shqiptuar 1506 gjoba trafiku vetëm gjatë 24 orëve të fundit. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar disa aksidente në trafikun rrugor, ku 20 aksidente kanë qenë me lëndime, ndërsa 34 me dëme materiale. Më tutje policia ka njoftuar se janë arrestuar 13 persona.

Prizren: Atmosferë feste për Bajram, urohet për mirëqenie e solidaritet!

Sot myslimanët festojnë Bajramin e Kurbanit. Siç ka njoftuar BIK, namazi i Bajramit është falur në orën 5:34. Në mëngjes në xhamitë dhe në teqetë e rajonit të Prizrenit, është falur namazi i Bajramit të Kurbanit, ku qytetarët e shumtë kanë kryer faljen e namazit, transmeton “Gazeta e Prizrenit”. Me këtë rast, përfaqësues fetarë, zyrtarë […]

Në Has përurohet Shtegu i Lirisë “Pashtriku”, Kurti: Kriminelët serbë ikën – tash këtu jemi ne, pasardhësit e UÇK-së

Në kuadër të aktiviteteve shtetërore në shënim të 25-vjetorit të çlirimit të vendit, kryeministri Albin Kurti mori pjesë në përurimin e Shtegut të Lirisë “Pashtriku”, Has-Pashtrik. Në Pashtrik 25 vjet më parë ranë dëshmorë 42 ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke bërë transportimin e armatimeve nga Shqipëria në Kosovë, transmeton Klankosova.tv. “13 dhjetori i […]

Prizren: 25 vjet nga fillimi i punës së Komunës, pas lufte ( VIDEO )

Sot mbushen 25 vjet nga fillimi i punës së Komunës së Prizrenit pas luftës. Në përvjetorin e 20-të, të kësaj ngjarjeje, portali informativ “Gazeta e Prizrenit” ka përgatitur storien të cilën mund ta ndiqini:

Rreth 80 policë të Kosovës dhuruan gjak

Zyrtarë policorë të Njësive Speciale, kanë dhuruar sot gjak në shënim të Ditës Botërore të Dhurimit të Gjakut. Për të dhënë gjak, njerëzit janë rreshtuar në ‘Sheshin Nëna Terezë’, Prishtinë. Këtë vit ishte motoja “Dhuro gjak, dhuro jetë”, për nder të Ditës botërore të dhurimit të gjakut. Nga Divizioni i Njësive Speciale të Policisë së […]

Në Prizren përurohet shërbimi i Kardiologjisë Intervente në Prizren, Kurti: Shërbimi i ri do të mbulojë gjithë këtë rajon

Në Spitalin e Përgjithshëm të Prizrenit të premten është përuruar shërbimi i Kardiologjisë Intervente – Laboratori i Kateterizimit. Drejtoresha e Spitalit të Prizrenit Narqize Aliu, tha se dy shërbim do të ofrojë mundësi për të shpëtuar jetë. “Dita e sotme është një ngjarje me rëndësi të veçantë për të gjithë ne. Ky shërbim na ofron […]

Prizren: Ky është i dyshuari i arrestuar nga Antidroga në Prizren, i gjenden në trup shtatë paketime me marihuanë

Gjatë ditës së djeshme Njësiti i Antidrogës ka zhvilluar një aksion në Prizren, ku edhe ka arrestuar një person për “blerje, posedimm shpërndarje të pauatorizuar të narkotikëve”, raporton Gazeta Sinjali. Siç zbulon Gazeta Sinjali, i arrestuari për këtë rast është: Emra Dogani. I fundit është kapur nga Policia e Antidrogës mbrëmë rreth orës 21:30, në aksionin e […]

Ja kur nis patrullimi i përbashkët i Policisë së Kosovës dhe Shqipërisë 

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka deklaruar se edhe këtë verë patrullimi i Policisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë do të fillojë nga data 1 korrik. Sipas tij, këto patrullime do të jenë në shërbim të qytetarëve të të dyja vendeve. “Patrullimet do të fillojnë me dijen time prej 1 korrikut. Qysh […]