04-10-2023

Kult/ Arsim

Përvjetori: Lidhja Shqiptare e Prizrenit – histori e sfidë

Sot, mbushen 145 vjet, kur filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Pak histori rreth sfidave të fundshekullit të kaluar të Monumentit të rëndësishëm shqiptar janë paraqitur,  në […]

Qyteza e vetme me 12 fise, aq sa mund të jenë në tërë Kosovën

Juniku është një komunë dhe qytet i vogël në Kosovën perëndimore, në Qarkun e Pejës. Është e vendosur në perëndim të Kosovës, në mes të Deçanit dhe Gjakovës, përgjatë kufirit […]

Kulla e familjes Cikaj në Gjonaj të Hasit pjesë e trashëgimisë kulturore (foto)

Në kuadër të procesit të inventarizimit të trashëgimisë kulturore të paluajtshme në regjionin e Prizrenit, zyrtarët e Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore (QTRK) Prizren, kanë identifikuar ndërtesën prej guri të […]

Asnjë i akuzuar, 24 vjet nga djegia e Muzeut të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Përderisa rajoni i Prizrenit po përjetonte terror nga forcat serbe, të cilat ishin egërsuar edhe më shumë pas fillimit të intervenimit ushtarak nga NATO ndaj forcave të Millosheviqit, mbrëmjen e […]

Tradita e Hasit në Romajë, dokumentar i vitit 1972 (VIDEO)

Në filmin dokumentar  ‘Prizreni, Qyteti i Burimeve dhe Bukurisë’ të prodhuar në vitin 1972, nga Zastava Film, ku paraqitet historia, traditat dhe bukuritë e Prizrenit, paraqiten edhe pamje të veshjes […]

Pensionohet veterani i arsimit prizrenas dhe veprimtari, Beqir Letaj

Sot, në moshën 65 vjeçare u pensionua veterani i arsimit, Beqir Letaj, profesor i Historisë, i cili një jetë të tërë ia kushtoi arsimit, duke dhënë kontribut në edukimin e […]

Hasi, krahina e shumë personaliteteve kombëtare

Shkruan: Qazim Morina Ndonëse nuk është përcaktuar qartë prejardhja e emrit të krahinës së Hasit,  studiuesi i gjuhësisë dhe i albanologjisë, Dr. Eqrem Çabej, duke zbërthyer etimologjinë e kësaj fjale, […]

Petro Marko: Mallkimi dhe Kosova

Ëndrra ime për të vajtur qoftë edhe një herë të vetme në Kosovë, ku më respektojnë si shkrimtar e si luftëtar dhe më quanin vëlla, nuk u realizua kurrë Kjo […]

Rishikohet kalendari shkollor, këto ditë është pushimi dimëror për shkollat  

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) ka bërë të ditur vendimin për ndryshimin e kalendarit të vitit shkollor. Zëvendësministrja e MASHTI-t, Edona Maloku-Bërdyna, ka thënë se kalendari i […]

Ndahet Çmimi letrar “Sulejman Krasniqi”

Në kuadër të shënimit të Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”, Zyra e Kryetarit të Komunës dhe DKRS, dje organizuan një manifestim kulturor, në kuadër të të cilit u mbajt […]