27-09-2021

Kult/ Arsim

Prizren: Promovohet libri “Proza e Martin Camajt” i Dr. Yrjet Berishës

Krijues dhe dashamirë të letërsisë, sot në Prizren morën pjesë në Promovimin e librit të shkrimtarit të ndjerë, Dr. Yrjet Berisha “Proza e Martin Camajt”, raporton Gazeta e Prizrenit. Para […]

Në Prizren mbahet gara “Olimpiada Matematike”

Drejtoria Komunale e Arsimit (DKA), sot ka organizuar mbajtjen e garave “Olimpiada Matematike” në nivel komune me nxënësit e klasave të 9-ta, 10-ta, 11-ta, dhe të 12-ta, të cilat u […]

Rita Ora i bën krenarë shqiptarët, publikon këngën ‘Bang’ ku shfaqet me veshje kombëtare (VIDEO)

Debutimi i këngëtareve shqiptare dhe përfaqësimi dinjitoz i vendit të tyre është duke vazhduar fuqishëm. Rita Ora na ka bërë krenar edhe një herë, nëpërmjet publikimit të këngës ‘Bang’, shkruan […]

Nga e ka prejardhjen kopja e vetme që njihet nga libri i Buzukut

Gjon Buzuku dëshmon se për veprën e tij punoi brenda 20 marsit 1554 dhe 5 janarit 1555. “Meshari” i Buzukut u vu, me sa duket, në indeks nga Inkuizicioni, kështu […]

Ismail Kadare sot feston 85 vjetorin e lindjes

Më 28 janar të vitit 1936, 85 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare […]

Haskuka viziton dy shkolla në Prizren me rastin e fillimit të gjysmëvjetorit

Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor 2020/2021, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, sot […]

Sot fillon gjysmëvjetori i dytë i mësimit

Pas 30 ditësh pushim, më shumë se 345 mijë nxënës të nivelit para-universitar sot do t’u rikthehen bankave shkollore. Gjysmë-vjetori i dytë i viti shkollor do të fillojë sipas skenarit […]

Kush ishte Sheh Hilmi Maliqi, patrioti e mbrojtësi i çështjes kombëtare nga Rahoveci?

Sheh Maliqi, me prejardhje nga katundet Anadrinit, si hoxhë e myfti kishte shërbyer në Rahovec në vitet tetëdhjeta të shekullit XIX. Gjatë shërbimit të tij dyzetvjeçar la një varg veprash […]

Irlandë: Fotografi nga Hasi, Azem Koleci dhe plani për ekspozitën për izolimin

Azem Koleci jeton prej 20 vitesh në Cork të Irlandës ku ushtron profesionin e tij të fotografit. Irlanda nuk ishte një zgjedhje preferenciale për Azemin por një nga vendet anglishtfolëse […]

Ikonat e artit kosovar që u shuan gjatë 2020-ës

Viti që lamë pas do të mbahet mend si vit i kobshëm pasi mori me vete edhe disa nga artistët më të mëdhenj në fushën e muzikës dhe artit në […]

Newsletter

  • Abonohuni tani!

    Për më të rejat nga Gazeta e Prizrenit.

    Ju falemnderit!

    Gabim!