20-06-2024

11 të vdekur në bregdetin shqiptar nga fillimi i sezonës verore

Që nga nisja e sezonit veror 2019 deti i ka marrë jetën 11 pushuesve vendas dhe të huaj.

Viktimat kanë qenë kryesisht mbi moshën 60 vjeç por ka pasur raste edhe më fatkeqe kur deti nuk ka kursyer as moshat e reja siç ishte rasti i 18-vjeçarit të mbytur në një nga plazhet e Lezhës apo 31-vjeçarit nga Skrapari, trupi i të cilit u gjet i mbytur në zonën e Currilave në Durrës.
Sipas policisë, në shumicën e rasteve vdekja dyshohet të ketë ardhur nga komplikacione shëndetësore akute por deri më tani nuk ka një raport të detajuar si nga Policia e Shtetit dhe as nga Ministria e Shëndetësisë për të sqaruar shkaqet.

Nga ana e saj zyra për mbrojtjen e konsumatorit bën përgjegjës institucionet qendrore dhe ato lokale për mungesën e rojeve bregdetare.

Pas vlerësimit të situatës në terren zyra për mbrojtjen e konsumatorit rendit si më të sigurta plazhet e Kavajës, si dhe pjesërisht plazhin e Shëngjinit dhe Sarandës në një kohë që në 13 plazhe të tjera nuk ka konstatuar as kulla vrojtimi dhe as jetëshpëtues, percjell News24

RASTET

Mbytet pushuesi i moshuar në Lezhë

09 Korrik, 2019

Shënohet viktima e radhës në Plazhin e Durrësit, 70-vjeccari, turist nga Bosnja

08 Korrik, 2019

Erdhi nga Gjermania për të pushuar në Durrës, mbytet turisti

01 Korrik, 2019

Lezhë/ U mbyt në det, gjendet trupi i pajetë i 18-vjeçarit

27 Qershor, 2019

Gjendet në plazhin e currilave trupi i pajetë i 31-vjeçarit nga Skrapari.

24 Qershor, 2019

Viktima e 2-të brenda 24 orëve në ujë, mbytet 75-vjeçari në Durrës

24 Qershor, 2019

Arresti kardiak i merr jetën pushueses në Vlorë

21 Qershor, 2019

Humb jetën pushuesja 70-vjeçare në Vlorë (Pamje të rënda)

17 Qershor, 2019

Futet për t’u larë në plazhin e Durrësit, vdes i moshuari 70-vjeçar nga Kosova

11 Qershor, 2019

86-vjeçari gjendet i mbytur 1.5 milje nga bregu, identifikohet viktima në Durrës

11 Qershor, 2019

Sarandë/ Mbytet 55-vjeçari, policia nis kërkimet

12 Maj, 2019

Asnjë koment

Comments are closed.