28-07-2021

Bllokimi i Kanalit të Suezit – A mund të rritet çmimi i naftës në Kosovë?

Përpjekjet për të zhvendosur “Ever Given”, një anije kontejnerësh 400 metra e gjatë, e cila ka bllokuar Kanalin e Suezit në Egjipt që nga e marta.

Sipas njoftimeve, si pasojë e kësaj 9.5 miliardë dollarë në ditë janë duke u humbur si pasojë e këtij bllokimi.

Por, a mund të rritet çmimi i naftës në Kosovë si pasojë e këtij bllokimi?

Indeksonline ka kontaktuar me Kryetarin e Shoqatës së Naftarëve të Kosovës, Fadil Berjani.

Ai u shprehë se kjo nuk mund të ndodh pasi çmimit përcaktohet nga “BERZH”-i dhe “OPEC”.

“Nuk mund të rritet çmimi i naftës për shkak të bllokimit të Kanalit të Suezit. Çmimin e përcakton BERZH dhe OPEC. Ndërsa Organizata OPEC gjatë ditës së djeshme ka shitur 50 dollarë në ton naftën. OPEC po vazhdon të prodhojë naftë në mënyrë normale”, u shprehë ai.

Kanali i Suezit në Egjipt, u bllokua nga anija e madhe e transportit, që ngeci në breg, pasi humbi kontrollin. Pronari i anijes tha se ajo kishte humbur drejtimin pas një rryme të dyshimtë ere në veri të portit të Suezit. Egjipti thotë se ka rihapur kalimin e vjetër të kanalit për të devijuar trafikun.

Asnjë koment

Comments are closed.