28-05-2020

Delegacioni i arbëreshëve nga Italia sot qëndroi në Kryeqytetin historik të Kosovës, në Prizren (FOTO)

Një delegacion i arbëreshëve nga Italia ka vizituar sot Prizrenin, ndërsa për nder të tij, në sallën e Kuvendit Komunal është mbajtur një mbledhje, transmeton “Gazeta e Prizrenit”.

Pas kësaj, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, që ka pritur anëtarët e delegacionit, ka deklaruar se ky ishte vetëm një fillim i kontakteve , pasi arbreshët të cilët edhe pas shumë shekujsh mbajnë gjallë lidhjet me atdheun, do ta kenë derën e hapur të Komunës së Prizrenit për bashkëpunim në projekte dhe ide të ndryshme.

Fotografia e Mytaher Haskuka

Në një postim në profilin e tij në  “Facebook” Haskuka ka shkruar:

“Delegacioni i arbëreshëve nga Italia sot vizitoi kryeqytetin historik të shqiptarëve, Prizrenin.

Për nder të kësaj vizite, në sallën e Kuvendit Komunal mbajtëm një mbledhje, me ç’rast arbëreshët, diasporën më të vjetër shqiptare në botë, i njoftova për projektet zhvillimore të Komunës sonë.

Ky ishte vetëm një fillim i kontakteve tona, ndërkaq arbëreshët të cilët edhe pas shumë shekujsh mbajnë gjallë lidhjet me atdheun, do ta kenë derën e hapur të Komunës sonë për bashkëpunim në projekte dhe ide të ndryshme”./GazetaePrizrenit.net

Fotografia e Mytaher Haskuka

Fotografia e Mytaher Haskuka

Fotografia e Mytaher Haskuka

 

Asnjë koment

Comments are closed.