12-07-2024

Escobar në takim me gazetarët: Kurti dhe Vuçiq të ndërmarrin masa të menjëhershëm për deeskalimin e situat

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar ka takuar për një periudhë të shkurtër disa prej gazetarëve të medieve në Kosovë. Ai foli për nevojën e domosdoshme të deeskalimit të situatës në veri.

Ai tha se marrëdhënia e ShBA-së me Kosovën nuk është marrëdhënie jonë me kryeministrin.

Ai iu drejtua Kurtit dhe Vuçiqit duke thënë se ata që pengojnë marrëveshjen e pengojnë rrugën evropiane.

“Kurti dhe Vuciq kanë kohë deri të premten, për shkak se te premten unë dhe Lajcak i japim përgjegjësi eprorëve tanë, u shpreh tutje Escobar.

Escobat tutje tha se marrëdhenia me kryeministrin Kurti është sfiduese. “Liderët që nuk përmbushin marrëveshjet do të ballafaqohen me konsuekuenca”, tha Escobar.Emisari amerikan deklaroi po ashtu se ata që nuk zbatojnë marrëveshjet e arritura, ia kthejnë shpinën Evropës.

“Kosova dhe Serbia po pengojnë zbatimin e marrëveshjes. Kosova menjëherë të nisë themelimin e Asociacionit, Serbia të mos lobojë kundër Kosovës. Mbështesim thirrjet e BE-se për deskalim. Thërrasim Listen Serbe të merr pjesë në zgjedhje, pa parakushte”, tha tutje Escobar. Situatën e krijuar në veri Escobar e ka quajtur si dështim i të dy palëve.

 

Asnjë koment

Comments are closed.