FIFA shpjegon se si u zgjodh Messi më i miri i vitit, edhe pse kishte pikët e njëjta me Haalandin

FIFA shpalli sonte më të mirët e vitit 2023, në një mbrëmje gala që po mbahet në Londër.

Çmimi kryesor “Futbollisti më i mirë” u rrëmbye sërish nga Lionel Messi.

Ylli argjentinas nuk ishte i pranishëm në ceremoni fare. Gjithsesi, ai ia doli të mposhtë konkurrencën ndaj Erling Haaland dhe Kylian Mbappe, që ishin dy të nominuarit tjerë.

Messi u vlerësua për trofetë e fituar me Paris Saint-Germainin dhe Inter Miamin.

36-vjeçari kryesoi një sondazh tepër të kontestuar, i cili u votua nga trajnerët dhe kapitenët e ekipeve kombëtare, si dhe nga gazetarë ekspertë dhe tifozë anembanë globit.

Messi mori 48 pikë, aq sa mori edhe Haaland, por që Messi u rendit i pari falë një rregullore, që i jep përparësi numrit të nominimeve të zgjedhjes si i pari nga kapitenët e Kombëtareve. Vota e tyre vlerësohet me pesë pikë.

Messi u zgjodh si më i miri nga 13 kapitenë, kurse Haaland nga 11 sosh.

Mbappe përfundoi i treti me 35 pikë. /Gazeta Express/