13-05-2021

Hoti: Me pas dëgju Dullën, Albini sot ishte kryeministër

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje pavarësisht përpjekjeve të gjata deri në lidhjen e koalicionit nuk kanë mundur që të qeverisin bashkë as dy muaj.

E gjithë prishja e koalicionit ishte nisur pas acarimit të raporteve të Kurtit me SHBA’në, meqë kreu i atëhershëm i ekzekutivit nuk pranonte që të largonte reciprocitetin për Serbinë me qëllim të rinisjes së dialogut.

LEXO EDHE :

Komuna e Prizrenit del keq edhe në raportin e USAID-it amerikan për performancë (Dokument)

 

Ndarja mes dy partnerëve të koalicionit kishte shkuar edhe më thellë kur Kurti pa ndonjë konsultim paraprak, kishte vendosur për shkarkimin e Agim Veliut nga pozita e ministrit të Punëve të Brendshme pas një deklarate për gjendjen e jashtëzakonshme.

Më vonë Kurti kishte shkarkuar edhe Hotin nga pozita e zëvendëskryeministrit pasi ishte rrëzuar nga pushteti dhe kishte mbetur si kryeministër në detyrë.

Për ato zhvillime Hoti ka folur në emisionin Oxygen që drejtohet nga Besim Dina.

“Me pas dëgju Dullën, Albini sot ishte kryeministër”, ka thënë kreu i Qeverisë.

Hoti ka folur edhe për raportet e Kosovës me ShBA-në dhe marrëveshjen e arritur javë më parë me Serbinë.

Ai gjithashtu flet edhe për deklaratat se ai “merr sandwich në zyre” gjatë orarit të punës./Fo

Asnjë koment

Comments are closed.