22-07-2024

Kaos në Kroaci pas gjysmëfinales së Kupës: Mbi 50 të arrestuar, tre policë në spital

Mbrëmë pas ndeshjes gjysmëfinale të Kupës së Kroacisë dhe fitores 1:0 të Dinamos ndaj Hajdukut, në stadiumin Poljud të Splitit ka shpërthyer një trazirë e madhe e tifozëve.

Anëtarët e maskuar të Torcidës depërtuan nëpër gardhin në tribunën veriore të Poljudës dhe u futën në fushë duke hedhur këpucë futbolli, duke bërë që lojtarët e të dy skuadrave të ikin në dhomat e zhveshjes.

Tifozët vazhduan të lëviznin drejt tribunës jugperëndimore, ku ishin vendosur Bad Blue Boys, tifozët e Dinamos. Megjithatë, me një ndërhyrje të shpejtë, policia ka mundur të parandalojë një përplasje të drejtpërdrejtë mes grupeve të tifozëve, duke i përzënë tifozët përsëri në tribunën veriore.

Por më pas ata filluan t’i grisnin karriget dhe t’i hidhnin në drejtim të policëve. Në një moment ata përdorën edhe tavolinën që shërben si bar poshtë stendës dhe e hodhën nga tribuna. Në fund ata u larguan nga tribuna, por trazirat u zhvendosën në rrugët e qytetit, shkruan Index.

Departamenti i Policisë Split-Dalmaci njoftoi se grupe të mëdha huliganësh kanë vazhduar të sulmojnë policët në rrugët përreth stadiumit. Huliganët hodhën flakë të ndezura, shishe, gurë dhe sende të tjera ndaj policëve. Ata shkulën pemët e mbjella përgjatë rrugëve. U bënë jehonë shpërthimet e topave.

Të paktën tre policë janë transportuar në spitalin e Splitit, ku kanë marrë ndihmën mjekësore. Gjithashtu është dëmtuar edhe një veturë zyrtare.

Një helikopter fluturonte mbi zonën përreth Poljudit gjatë gjithë kohës. Situata u qetësua rreth orës 22:30 dhe policia ka vazhduar të monitorojë zonat publike gjatë natës për të parandaluar rigrupimin e kriminelëve.

Deri në përfundim të tubimit publik janë ndaluar gjithsej 24 tifozë, ndërsa pas përfundimit të tubimit publik 27 të tjerë. Gjatë ditëve në vijim me siguri do të ketë edhe ndalime të tjera.

Policia ka mbajtur në stadium futbollistët dhe tifozët e Dinamos deri në orën 23:00 dhe më pas janë nisur për në Zagreb.

Asnjë koment

Comments are closed.