20-01-2021

Kryeminsitri Hoti dënon sulmin ndaj infermierëve në Prizren: Gjest i shëmtuar

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti përmes një postimi në rrjetet sociale ka reaguar ndaj sulmit që i është bërë tre infermierëve mbrëmë në Spitalin e Prizrenit.

Postimi i plotë i Avdullah Hotit:

Ngjarja e mbrëmshme në Urgjencën e Spitalit të Prizrenit, ku familjarët kanë sulmuar fizikisht infermierët në detyrë është gjest i shëmtuar ndaj atyre që punojnë për të mbrojtur shëndetin dhe jetën e qytetarëve, përfshirë edhe të atyre që i kanë sulmuar.

Mjekët, infermierët dhe tërë personeli mjekësor e mbështetës, gjatë këtyre muajve sa po përballemi me pandeminë Covid-19, kanë dëshmuar përkushtim të lartë që duhet vlerësuar, e jo sulmuar. Sulmet ndaj heronjve të kohës janë të turpshme dhe të pa pranueshme.

E dënoj këtë sulm dhe çdo sjellje të pa dinjitetshme, e cila rrezikon integritetin fizik të personelit mjekësor. I ftoj organet e rendit që të vihen në mbrojtje të mantelbardhëve, ndërsa organet e drejtësisë që ta kryejnë detyrën e tyre shpejt.

Asnjë koment

Comments are closed.