16-06-2021

Kujtojmë Ismet Bogujevcin përmes këngëve që na la trashëgim (VIDEO)

Ismet Bogujevci, këngëtari i njohur i muzikës popullore shqipe, sot dha lamtumirën e fundit, shkruan KultPlus.

Vdekja e tij ka pikëlluar pa masë familjarët, kolegët e gjitha ata që për vite u rriten me muzikën e tij origjinale.

Solist ndër dekada i Ansamblit Kombëtar ‘Shota’ dhe i shumë shoqërive që kanë lënë nam në Kosovë dhe trojet shqiptare, Bogujevci ka interpretuar një mori këngësh të famshme e ka pasur edhe shumë bashkëpunime.

“Martesa”, “Një lulishte”, “Kënga e Jemenit”, “Sillma erën e malit” – janë vetëm disa prej projekteve të tij të njohura që do të vazhdojnë t’i shoqërojnë adhuruesit e muzikës së tij.

KultPlus ju sjell disa interpretime të Bogujevcit, që në këtë ditë ta kujtojmë atë vetëm me muzikë sepse atë e deshi më së shumti. / KultPlus.com

 

Asnjë koment

Comments are closed.