17-01-2021

Lajm i mirë: Prizreni vazhdon trendin pozitiv pa raste nga Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar rezultatet e fundit rreth koronavirusit në Kosovë, ku janë testuar gjithsej 211 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Prizreni, ndërkaq  ka vazhduar trendin pozitiv sa i përket rasteve me koronavirus.

Për të tretën ditë radhazi, as sonte nuk është konfirmuar asnjë person i infektuar,  shkruan Gazeta e Prizrenit.

Ndonëse, Me SARS-CoV-2, është konfirmuar 1 rast.

Rasti pozitiv është rast kontakti nga: komuna e Rahovecit 1 rast (sipas vendbanimit: 1 rast Rahovec).

Sot janë shëruar 15 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 769 raste.

Nga data 08 shkurt deri më 19 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 12.198 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 989 raste, me gjithsej 29 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 19 maj 2020 sipas Worldometers, janë raportuar gjithsej 4.952.228 raste të COVID-19 dhe 323.009 raste të vdekjes. / GazetaePrizrenit.net /

Asnjë koment

Comments are closed.