23-04-2024

Me koncertin në Prizren, Filharmonia e Kosovës mbylli sezonin

Me performimin Nga Bota (e Vjetër) e Re” Filharmonia e Kosovës, mbrëmjen e të premtes përmbylli sezonin koncertal 2017/2018.

Orkestra e saj ka performuar pjesë nga “Gioachino Rossini (Uvertura “Ëilliam Tell”- Finale ), Rexho Mulliqi (Simfonia Nr. 1 – Allego), Fahri Beqiri (Poema dramatike “Skënderbeu”), Kreshnik Alickaj (Simfonia Nr. 2 – Koha e 3-të), Modest Mussorgsky (Nata në malin e zhveshur), Antonín Dvorak (Simfonia Nr. 9 në e – mol, “Nga bota e re”) me dirigjentët Baki Jashari dhe Hajrullah Syla.

Koncerti është shfaqur para adhuruesve të këtij zhanri në kino “Lumbardhi” në Prizren./gazetaeprizrenit.net/

Asnjë koment

Comments are closed.