06-12-2023

Messi dhe Modric: Një mundësi e fundit për lavdi në Botëror

Dy ikonat me numër 10 fitues të Topit të Artë. Dy finalistë të mposhtur të Kupës së Botës. Dy kapitenë. Një mundësi e fundit për të arritur më në fund majat e futbollit dhe për të ngritur trofeun e lavdishëm përpara se të dalin në pension.

Me Messin e Paris St-Germain tani 35-vjeç dhe Modricin e Real Madridit 37-të, duket se ka shumë të ngjarë që finalja ose ndeshja për vendin e tretë këtë fundjavë të jetë vendi ku përfundon karriera e tyre në Kupën e Botës.

Pra, si krahasohen të dy dhe cili do ta çojë vendin e tij në një finale kundër Francës ose Marokut të dielën?

Të dy lojtarët kanë qenë vendimtar për ecurinë e vendit të tyre në këtë Kupë Bote dhe shënuan në fitoret e tyre në penallti në çerekfinale.

Messi bëri goditjen e parë teksa Argjentina mundi Holandën, ndërsa Modric realizoi penalltinë e tretë të Kroacisë në fitoren e tyre ndaj Brazilit favorit të turneut.

Modric është lojtari i parë që shënon tre penallti në Kupën e Botës (gjithashtu duke shënuar kundër Danimarkës dhe Rusisë në 2018).

Në 90 apo 120 minuta, Messi ka avantazhin. Ai ka shënuar katër gola dhe ka asistuar dy, ndërsa Modric ende nuk ka shënuar një gol apo asist – megjithatë Messi luan përpara, ndërsa Modric vepron në mesfushë.

Legjenda e Barcelonës, Messi shënoi një penallti kundër Arabisë Saudite, shënoi dhe asistoi një gol kundër Meksikës dhe pati një penallti të pritur kundër Polonisë në fazën e grupeve.

Ai shënoi golin e parë kundër Australisë në 1/8 e finales dhe asistoi golin e parë kundër Holandës në çerekfinale, përpara se të shënonte nga pika e bardhë në minutën e 73-të. /Gazeta Express/

Asnjë koment

Comments are closed.