21-09-2020

Një tjetër shqiptare gati të shpërthej në tregun ndërkombëtarë: Njihuni me Sieran

Siera është një këngëtare dhe tekstshkruese 18 vjeçare me qendër në Los Angeles, California. Lindur në Hollandë por duke qenë me origjinë shqiptare, Siera është krenare për prejardhjen dhe trashëgiminë e saj, transmeotn Gazeta Metro.

Në moshën 4 vjeç, familja e saj u transferua në Marlboro, New Jersey, ku u rrit për pjesën më të madhe të edukimit të saj. Siera ka kënduar që nga ditët e saj të pelena. Pasi filloi trajnimin vokal në një moshë të re, ajo filloi të performojë në shfaqje lokale të talenteve. Në kohën kur ishte 13 vjeç, ajo mori laptopin e saj të parë dhe i mësoi vetes se si të krijonte një studio në shtëpi. Këngëtarja e re filloi të regjistrojë mbulesa dhe t’i ngarkonte ato në Soundcloud para se të kuptonte se ajo mund të integrojë idetë e saj artistike në këngët e saj.

Siera shkroi këngën e saj të parë në 2015, pista u quajt “Disa dashuri” dhe u shkrua me përdorimin e pianos së saj. Që nga ajo kohë, ajo filloi të mësojë veten si të prodhojë dhe të vendosë gjurmët e saj. Kohët e fundit, ajo publikoi “Me Gjeni”, një këngë e shkruar përsëri në korrik të vitit 2019. “Unë e kisha shkruar melodinë, por nuk e mendoja shumë për të … Kushëriri im, Eldin, i cili shkon me 3LDIN, ishte duke vizituar LA-në në koha … ne i kishim treguar njëri-tjetrit gjurmët për të cilat po punonim dhe unë ia solla këngën. Ne përfunduam të mbyllur vetem në atë natë dhe qëndruam deri ‘deri në 3 të mëngjesit duke përfunduar këngën “.

Kjo këngë përfundoi si një nga këngët e saj të preferuara të shkruara ndonjëherë. Siera dhe Eldin ne nje menyre e lanë këngën të shkruante vetëvehten dhe u emocionuan shumë me rezultatin përfundimtar. “Gjëja ime e preferuar për këngën është se meloditë u ndikuan pa dashje nga trashëgimia jonë ballkanike. Kjo e bën këngën edhe më të veçantë.”

Shumë herë, rrënjët e Siera pasqyrohen në artin e saj. Të qenit në kontakt me muzikën e saj dhe të mos kesh frikë të na japë një shije të prejardhjes së saj kulturore, i jep Siera mundësinë të qëndrojë si muzikante.

Kur u transferua për herë të parë në LA, Siera zbarkoi nën mentorimin e producentit fitues të çmimeve Grammy, Fernando Garibay. Për më shumë se një vit, Fernando dhe Siera kaluan kohë duke u përqëndruar në artin e shkrimit të këngëve dhe për të kuptuar anën e biznesit të industrisë së muzikës.

“Me të gjitha njohuritë që kam fituar, unë jam në gjendje të manovroj rrugën time përmes skenës muzikore në Los Angeles.” Siera shprehet me besim. “Që kur fillova të shkruaj, më duhej të mësoja se si të imitoja zhanre të ndryshme dhe të kuroja të gjitha llojet e tingujve për artistë specifikë”.

Të qenit në gjendje të manovrojë tinguj të ndryshëm dhe të kërcejë nga një zhanër në tjetrin, i ka lejuar asaj të prekë demografitë e ndryshëm. Siera nuk ka frikë të luajë me shkathtësinë e saj muzikore dhe mirë-rrumbullakosjen.

Për më tepër, kur vjen puna në skenë, kënga e saj e preferuar për të interpretuar është “Ishujt”. Kënga ka një vibe optimale, energjike dhe tërheqëse, e dyta që e dëgjoni atë, i bën që vithet tuaja të zhyten në valle. ” Kjo e bën angazhimin me audiencën shumë më argëtuese”.

“Unë nuk mund të pres deri sa të mund të bëj turne. Të udhëtoj nëpër qytete të ndryshme vetëm për të qenë në gjendje të realizoj këngët e mia që njerëzit të kënaqen. Plus, unë e dua artin e skenarit dhe performancës në skenë, kështu që do të dëshiroja për të realizuar shfaqje të paharrueshme ”.

Ajo thotë me një pasion kaq të flaktë për atë që do të vijë. Si një artiste e ardhshme, ajo është e vetëdijshme për aspektet e tjera të nevojshme për të arritur në nivelin tjetër në karrierën e saj.

“Dua që përkrahësit e mi ta dinë se kam shumë kuptim pas muzikës sime. Kudo që nga teksti në melodi, shkrimi im ka mesazhe personale që nuk mund t’i përmend kurrë. Por ata të gjithë thonë diçka në mënyra të ndryshme, dhe shumë nga tregime të mia janë personale “.

Siera nuk ka frikë të zbulojë shtresat e saj të brendshme, origjinaliteti që qëndron pas muzikës së saj, i jep fansave të saj një shans të lidhen me të vërtetë me të, duke formuar një lidhje më të thellë dhe më intime.

Shumë prej mbështetësve të saj janë lidhur me të përgjatë viteve. “Unë thjesht dua t’i falënderoj të gjithë për vëzhgimin e rrugëtimit tim ndërsa vazhdoj të rritem …”, thotë ajo ndërsa lë të kuptohet se do te jete “shumë më e përgatitur për pjesën tjetër të vitit!”

Aktualisht, ajo vazhdon të punojë në albumin e saj të parë. Siera po synon të nxjerrë projektin e saj të parë me gjatësi të plotë në verën e vitit 2020. Ajo na informon se ndërsa po mbaron kënget e mbetura, por do të vazhdojë të nxjerrë single dhe më shumë video muzikore para daljes zyrtare.

Në të gjitha, patjetër që mbani sytë nga kjo këngëtare e ardhshme pasi ajo nuk ka në plan të ndalojë rrugëtimin e saj muzikor drejt shtepise se yjeve. Siera është vetja e saj e pastër dhe ajo është krenare për të! Ndiqeni atë në të gjitha platformat e mediave sociale @sieramusic dhe kyquni në kanalin e saj në youtube duke përdorur lidhjen më poshtë!

https://www.youtube.com/channel/UCfGZaOXI7Qw4Y2JFAjOHF_g

 

Asnjë koment

Comments are closed.