Parashikimi i motit për të premten

Për të premten parashikohet mot me vranësira dhe intervale me diell, këto të fundit më të pranishme në Rrafshin e Dukagjinit. Në zona të caktuara mund të ketë reshje të izoluara bore.

Era do të fryjë kryesisht nga kuadrati i veriut me shpejtësi prej 10-24 km/h.

Temperaturat do të pësojnë ulje, me minimale që do të lëvizin prej -2 deri në 0°C, ndërsa ato maksimale prej 3- 5 °C./MK