30-05-2024

Stoltenberg: Situata në Kosovë shumë shqetësuese, s’lejojmë të kthehet dhuna e viteve të 90-ta

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë në një intervistë për gazetën gjermane “Welt” se situata në Kosovë është shumë shqetësuese pas ngjarjeve të 24 shtatorit në fshatin Banjskë të Zveçanit, teksa ka garantuar se Forcat e NATO-s në Kosovë do ta ruajnë paqen në rajon.

“Situata në Kosovë është shkak për shqetësim të madh”, tha Stoltenberg disa ditë para takimit të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.

“Dua të them shumë qartë: trupat e NATO-s janë të gatshme të ruajnë paqen në Kosovë. Nuk do të lejojmë që dhuna e viteve 1990 të kthehet”, ka theksuar ai.

Stoltenberg ka kërkuar që Kosova dhe Serbia duhet t’i kthehen dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja

“Kjo është mënyra e vetme për të arritur paqe të qëndrueshme për të gjitha komunitetet”.

Si përgjigje ndaj trazirave, Britania e Madhe rriti forcën paqeruajtëse të KFOR-it, e cila udhëhiqet nga NATO që nga viti 1999, nga numri aktual prej rreth 4,500 ushtarësh me 200 trupa ushtarakë.

Asnjë koment

Comments are closed.