23-04-2024

Xhakën e Shaqirin i presin nga dy lojë suspendim: Zviceranët me konferencë të jashtëzakonshme

Presidenti i Shoqatës së Futbollit Zviceran Peter Gillieron, bëri të ditur rastin e procedurave disiplinore të FIFA-s kundër Granit Xhakës dheXherdan Shaqirit. Duke e bërë shqiponjën shqiptare, ata shpallën  fitoren ndaj Serbisë me 2:1, prandaj FIFA reagoi të shtunën në mbrëmje, transmeton gazetametro.net

“Presim një vendim të hënën, shumë shpejt do ta kemi avokat Claudius Sulser, i cili do të na përfaqësojë. Ne tashmë kemi përvojë me situata të ngjashme, kur Otmar Hicfeld dhe Alex Frei ishin në fushë”, tha Gilberto në konferencën e jashtëzakonshme, i cili tha se askush nuk duhet të jetë pesimist.

Megjithatë, BBC raporton se Xhaka dhe Shaqiri mund të përballen me dy ndeshje pezullimi për festimin, kështu që ata humbën ndeshjen e fundit të grupit me Kosta Rika, të mërkurën në orën 20:00, pastaj edhe 1/8 e finales nëse ata kualifikohen.

Sipas nenit  54, kushdo që provokon një audiencë gjatë një ndeshje do të sanksionohet me dy ndeshje dhe do të dënohet me një minimum prej 5 mijë franga zvicerane. Tani mbetet për ekspertët e FIFA-s të vendosin se a ishte provokim shqiponja shqiptare.

Mirëpo, gjatë konferencës Gilleron është shfaqur shumë i qartë dhe me të gjitha gjasat nuk do të ketë asnjë dënim.

“Gjëja e parë që mendova ishte se ne fituam me 2 me 1, jo festa. Kapiten Lichtsteiner gjithashtu na mbështeti, gjëra të tilla na bëjnë më të qëndrueshëm. Nëse e ktheni Serbinë, kjo është shenjë e pjekurisë. Pjesa më e madhe kanë shkruar për ngjarjen e festimit të golave, por kjo është diçka e kuptueshme. Nuk duhet të jetë shumë pesimiste kjo”/njekomb.com/

 

Asnjë koment

Comments are closed.