23-04-2024

9-vjetori i vdekjes së aktorit Bekim Fehmiu do të përkujtohet me hedhjen e luleve në Lumbardhin e Prizrenit

Sot shënohet nëntë vjetori i vdekjes së një prej aktorëve më të mëdhenj shqiptarë që pati famë kudo nëpër botë, Bekim Fehmiu.

Gjurmët e tij në kinematografinë e huaj dhe atë shqiptare nuk janë të vogla. Fehmiu u bë i famshëm me filmin “Mbledhësit e Puplave”, në vitin 1966. Deri në atë kohë, ai kishte studiuar dhe ishte bërë i njohur nga shumë shtëpi filmi nëpër botë.

Ai është aktori i parë shqiptar i filmit dhe i teatrit, që ka luajtur me sukses në filmat dhe skenat e gjithë hapësirës së ish-Jugosllavisë. Ndër rolet më të njohura të Bekim Fehmiut janë “Prova speciale”, “Odissea”, “Aventurieri”, “Rruga”, “Vitet e nxehta”, “Dezertori”, të cilat përmenden si kryevepra, shkruan kosovapress.

Fehmiu ka bashkëpunuar me emra të njohur të kinematografisë botërore si John Huston, Olivia de Havilland, Ava Gardner, Robert Shou, Dirk Bogart, Irene Papas e të tjerë.

Në rolet e tij, Fehmiu ka interpretuar në disa gjuhë. Në këtë përvjetor asnjë nga institucionet nuk e kujtojë figurën e tij.

Për këtë, në kujtim të përvjetorit të shuarjes së aktorit me prejardhje nga Prizreni, pa ndonjë fjalë rasti apo ceremonial tjetër, do të hidhen lule në Lumbardhin e Prizrenit, tek Ura e Gani Tadës.

Kjo bëhet me iniciativën e gazetarit dhe publicistit, Fahri Musliu dhe aktorit, Xhevdet Doda./GazetaePrizrenit.net

Asnjë koment

Comments are closed.