16-09-2021

A shkakton pirja e kafes gazra?

A e keni menduar ndonjëherë se filxhani me pijen tuaj të prefereuar mund të shkaktojë gazra?

Kafja lehtëson lodhjen dhe ju bën të ndiheni vigjilentë. Një nga arsyet kryesore pse kafja është një ndër pijet më të popullarizuara është se rrit nivelin e energjisë. Gjithashtu përmban antioksidantë që ndihmojnë në luftimin e efekteve të plakjes dhe dëmtimit të indeve, transmeton portali arbresh.info

A mund të shkaktojë kafja gazra?

Disa persona mund të përjetojnë fryerje të stomakut dhe gazra pas konsumimit të kafes. Është pse nuk është e zakonshme, kafja mund të shqetësojë stomakun dhe mund të shkaktojë probleme të tretjes.

Lexo edhe:

Auditori gjen mangësi në rekrutimin e stafit nga Drejtoria e Arsimit në Prizren

Gazrat, dhimbja e stomakut, të përzierat dhe stomaku i irrituar, zakonisht ndodhin te njerëzit që konsumojnë shumë kafe.

Studime të shumta theksojnë se disa komponime të gjetura në kafe mund të shkaktojnë gazra, inflamacion dhe diarre.

Njerëzit të cilët janë të ndjeshëm ndaj kafeinës, zakonisht mund t’i përjetojnë këto simptoma.

Kafja gjithashtu përmban në përbërje të quajtur tannin. Tanini mund të shkaktojë inflamacion të stomakut dhe gastritit.

Çfarë e shkakton gazin?

Gëlltitja e ajrit është një faktor që dërgon deri te gazrat. Është e zakonshme që ne të gëlltisim ajrin gjatë ngrënies dhe pijes.

Kjo çon në akumulimin e oksigjenit dhe azotit në sistemin e tretjes, ndërsa turpi zakonisht e liron këtë gaz të tepërt.

Shkaqet e tjera të gëlltitjes së ajrit përfshijnë, ngrënien e shpejtë, konsumimin e pijeve të gazuara, pirja e duhanit dhe përtypja e çamçakëzave./arbresh.info/

Asnjë koment

Comments are closed.