12-07-2024

Rajonale

Parashikimi i motit për të premten ( 21.06.)

Për të premten parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe jashtëzakonisht i nxehtë. Pluhuri Saharian do të vazhdojë, me ç’rast pamja e qiellit do të jetë pak a shumë e turbullt. Era do fryjë kryesisht nga drejtimi i veriut me shpejtësi prej 10-28 km/h. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 18 deri në 21°C, […]

Aksident mes dy automjeteve në fshatin Mrasor të Rahovecit, lëndohen shtatë persona

Shtatë persona kanë pësuar lëndime si pasojë e një aksidenti mes dy automjeteve në fshatin Mrasor të Rahovecit, rruga Gjakovë – Klinë. Këtë për Indeksonline e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj. “Rreth orës 21:20 në fshatin Mrasor-Rahovec (rruga Gjakovë-Klinë) ka ndodhur aksident trafiku mes dy automjeteve. Përveç dëmeve materiale, […]

Parashikimi i motit për të hënën, 17.06

Për të hënën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira. Gjatë pasditës ka mundësi të ketë ndonjë reshje të izoluar, kryesisht në zonat malore. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi prej 10-38 km/h. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 14 deri në 16°C, ndërsa ato maksimale prej 29 deri në 32°C.  

Prizren: Atmosferë feste për Bajram, urohet për mirëqenie e solidaritet!

Sot myslimanët festojnë Bajramin e Kurbanit. Siç ka njoftuar BIK, namazi i Bajramit është falur në orën 5:34. Në mëngjes në xhamitë dhe në teqetë e rajonit të Prizrenit, është falur namazi i Bajramit të Kurbanit, ku qytetarët e shumtë kanë kryer faljen e namazit, transmeton “Gazeta e Prizrenit”. Me këtë rast, përfaqësues fetarë, zyrtarë […]

Vërmicë/ Prizren: Sveçla e Balla në pikën kufitare, përcjellin zbatimin e marrëveshjes për heqjen e kontrollit kufitar

Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Xhelal Sveçla dhe Ministri i Brendshëm i Republikës së Shqipërisë, Taulant Balla, vizituan Pikën e Kalimit Kufitar në Vërmicë dhe përcjellën nga afër zhvillimet rreth zbatimit të marrëveshjes për heqjen e kontrollit kufitar për shtetasit e të dyja vendeve, raporton Ekonomia Online. Balla tha se banorët e të […]

Turku i kërkuar në Gjermani për plagosje kapet nga Policia kufitare në Kukës

Një shtetas turk i shpallur në kërkim ndërkombëtar, është arrestuar nga Policia Kufitare e Morinës. Si rezultat i informacionit ndërmjet Interpol Tiranës dhe homologëve në Gjermani, u kap në hyrje të Shqipërisë dhe u arrestua nga Sektori për Hetimin e Krimeve Kukës, me qëllim ekstradimin, shtetasi turk Z. O., 35 vjeç. Ai ishte shpallur në […]

Këto janë zonat e rajonit të Prizrenit, ku sot do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Kompania për Distribuimin e Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS) njofton se sot, më 10.06.2024, do të kryhen punime të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik dhe nga palë të treta. Si rezultat, në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të rrymës. Prizren 1.NS 110/35/10 kV Theranda do të ndërpritet: Dalja 10 [kV] Budakova (kodi: 32000008) prej orës 10:00 deri […]

Aksident në fshatin Mrasor të Rahovecit, dy të lënduar

Dy persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti mes dy automjeteve. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 15:30 në rrugën Gjakovë – Klinë, konkretisht në fshatin Mrasor të Rahovecit. Këtë e ka konfirmuar për Indeksonline, zëdhënës i policisë për rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj, ku njoftoi se të lënduarit kanë pranuar trajtim mjekësor. “Rreth […]

Ky është personi që mbeti i vdekur pas kontaktit me rrymën në komunën e Suharekës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmë në fshatin Reçan të komunës së Suharekës. Aty një person ka vdekur pasi ka rënë në kontakt me rrymën, raporton Gazeta Sinjali. Siç merr vesh Gazeta Sinjali, viktima është Gani Gashi, 42 vjeçar, i cili vdiq rrugës derisa po dërgohej në spital. Lajmin e ka konfirmuar Vesel Gashi, […]

Vdes një person në komunën e Suharekës, ra në kontakt me rrymën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Reqan të komunës së Suharekës. Të martën në mbrëmje një person ka humbur jetën pas kontaktit me rrymën. Nga policia bëjnë të ditur se rreth orës 20:10 kanë marr informatën se në fshatin Reqan te Suharekës një person është goditur nga energjia elektrike. “Rreth orës 20:15 viktima […]