14-07-2024

Uncategorized

Prizreni dhe Peja mbesin pa rrymë si rezultat i erërave të forta

Gjatë ditës së sotme rajoni i Dukagjinit është përballur me mungesa të theksuara të energjisë elektrike. Me këtë problem janë ballafaquar kryesisht komunat e Pejës dhe Prizrenit. Zëdhënsi i KEDS’it, Viktor Buzhala, ka thënë për Gazetën Express se prishjet kanë ardhur si rezultat i erërave të forta. “Erërat e forta kanë shkaktuar shumë prishje sidomos […]

Përmbytje dhe tornado për Krishtlindje

Shiu i dy javëve ka rënë brenda 24 orëve në Britaninë e madhe, duke krijuar 105 përmbytje në zona të ndryshme, si dhe 260 alarme për përmbytje. Veç përmbytjeve, banorët në disa zona të Anglisë kanë shpërndarë video të një tornadoje të frikshme që ka kaluar në Surrey. Jugu i Anglisë pritet të vazhdojë të […]

S’kryen punë presioni ndërkombëtar, LVV – LDK-ja pa marrëveshje

Thirrjet e delegacionit gjerman, ato të ambasadave të huaja në Kosovë dhe të Zyrës së BE-së, kanë ndikuar që Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës pas 6 ditëve pa takim të zhvillojnë një të tillë në kuadër të arritjes së marrëveshjes për koalicionin qeverisës. Por pavarësisht presionit, dy liderët e partive, Albin Kurti dhe […]

Infermierët shqiptarë me Master merren me pastrimin e pacientëve në Gjermani

Një hulumtim i kryer nga fondacioni i sindikatave “Hans Boeckler” në Gjermani ka nxjerrë rezultate dëshpëruese për infermierët e huaj që punojnë në Gjermani. Në këtë studim thuhet se pengesa kryesore e infermierëve të huaj është gjuha dhe marrja e urdhrit të infermierit nga autoritetet gjermane, gjë që mund të zgjas deri në një vit, […]

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e këtij personi (FOTO)

Policia e Kosovës – Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë, bazuar në ligj për publikimin e fotos me shënime tjera të personit të kërkuar më Urdhëresë të Gjykatës Themelore Pejë, me qëllim lokalizimin dhe rrjedhimisht arrestimin e tij, lëshon Kërkesë për bashkëpunim me qytetarët. Personi i dënuar me aktgjykimin e plotfuqishëm është: HYSEN (Alush ) […]

Tri ditë e dy net nëpër bjeshkët e Pashtrikut

Shkruan: Lulzim SAHITI Eshaloni i UÇK-së në luftë me forcat armike të pritës dhe dimrin e acartë në Pashtrik (8) Afrim Musliu, ashtu siç e njihnin për moralin e fortë ushtarak që kishte, ushtarët i qetësonte dhe u jepte kurajë se janë afër kufirit me Shqipërinë, ndërsa Baki Rashiti, me gjithë fuqinë fizike që kishte, […]

Gashi e hedh poshtë sondazhin e Vetëvendosjes: LDK’ja nuk i ha këto fore

Gjatë ditës së sotme, Lëvizja Vetëvendosje publikoi një sondazh, se si mund të jenë rezultatet nëse shkohet prapë në zgjedhje. Sipas këtij sondazhi, që nuk i dihet se kush e ka bërë, VV do të jetë e para me 42%, kurse Lidhja Demokratike e Kosovës e dyta me 21% E, deputeti i zgjedhur i Kuvendit […]

“Afrohu atdheut jo Vuçiçit. Kombi digjet qeveritë krihen”/ Çfarë po ndodh në rrugët e Tiranës

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev do të qëndrojnë në Tiranë për të qenë të pranishëm dhe zhvilluar atë që njihet si takimi i “mini-shengenit ballkanik”. Kësaj here Rama, Vuçiç dhe Zaev po takohen në Tiranë. Ndërkohë sot në orën 19:00, Rama së bashku me delegacionet pjesëmarrëse do të […]

E çoi në banesë nëpërmjet Snapchat’it, por e reja nga Gjakova ia ngriti një kurth 29-vjeçarit

Një 19-vjeçare nga Gjakova, mbrëmjen e së enjtes e ka ftuar një 29-vjeçar në banesën e saj, duke e joshur përmes rrjetit social “Snapchat”. Por pak pasi arriti në banesën e saj, djali nga Gjakova u dëshpërua keq, aty e rrahën dhe e grabitën, raporton Gazeta Express Biseda me një 19-vjeçare i shkoi mirë një […]

Mos më vraj të lutem, jam një vëlla mbas gjashtë motrave, ata që vratë pak përpara ishin axha dhe daja im

Tregim nga Lek Gjoka Mos me vra te lutem, jam nje vella mbas gjashte motrave, ata qe vrate pak përpara ishin axha dhe daja im.Mos me vra te lutem. Përjashta një shi i ftohtë sikur e kishte ftohur më shumë atmosferën në atë makinë ushtarake që me zor merrte të përpjetat e asaj rruge të lodhur […]