03-12-2020

Uncategorized

Hapet konkursi për Master e Doktoratë në UP

Është hapur konkursi në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” për pranimin e studentëve në studimet e master-it dhe doktoratës për vitin akademik 2019/20. Në një njoftim drejtuar për media, nga […]

Moti sot e nesër

Në Prizren e rrethinë, sikurse edhe në pjesën tjetër të vendit parashihet të mbajë mot kryesisht me diell dhe pjesërisht i vranët, ndërsa  temperaturat minimale do të jenë tipike vjeshtore. […]

Dikush e ka shkruar UÇK në një gur, Lista Srpska kërkon intervenimin e KFOR-it

Në malin Mokra Gora në veri të Kosovës, në komunën Zubin Potok, janë shkruar grafite Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Lista Serbe me këtë rast kërkoi nga KFOR-i, EULEX-i dhe Policia […]

Rrihet fort në vreshta, një muaj paraburgim dy të dyshuarve

Prokuroria Themelore e Gjakovë, ka bërë kërkesë në Gjykatën Themelore të Gjakovës, për caktimin e masës së paraburgimit kundër dy të pandehurve, Q.I., dhe L.R., nga Gjakova, me dyshimin e […]

Artisti shqiptar Strati bën portretin e Ataturkut me 250 mijë vida

Artisti shqiptar për krijimin e mozaikëve, Saimir Strati në kuadër të aktivitetit të 2-të Ndërkombëtar të Ditëve Artistike Niğbor, në qytetin Niğde të Turqisë ka bërë portretin e Ataturkut me […]

Ç’parashohin yjet për sot?

Ky është horoskopi për ditën e martë 10 shtator 2019. Dashi Gjatë kësaj periudhe keni nevojë për të reflektuar lidhur me çështjet familjare dhe dashurinë. Gjithçka pasi në gusht keni […]

Këta janë shtatë kandidatët për deputetë nga AAK në Prizren

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) në Prizren, ka njoftuar për kandidatët e saj, të cilët do të garojnë për deputetë, të cilët janë: Lulëzim Kabashi Alush Shala Ilir Baldedaj […]

Asnjë befasi për koalicionet

Ka mbaruar afati për dorëzimin e koalicioneve parazgjedhore në KQZ. Ashtu edhe siç pritej, nuk pati ndonjë befasi në minutat e fundit, shkruan Indeksonline. Vetëm katër palë koalicione u dorëzuan […]

Historia rrëqethëse e kësaj fotografie: Po pushkatohej nga 11 ushtarë dhe ai nuk e ndalte buzëqeshjen

Georges Blind  ishte një francez që ishte anëtar i rezistencës franceze gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe është interesante se kur po pushkatohej, ai nuk e ndalte buzëqeshjen Blind u […]

21 vjet nga rënia e Komandant Kumanovës

Sot shënohet 21 vjetori i rënies së komandantit të UÇK-së Ismet Jashari i njohur si Komandant Kumanova. Ismet Jashari ishte ndër të parët që mori pjesë në themelimin e fondit […]