25-06-2024

Ferizaji kërkon fitoren në tavolinë ndaj Lirisë, skuadra prizrenase mohon pretendimet e tyre

Skuadra e Lirisë që siguroi inkuadrimin në Superligën e Kosovës, mund ta humbasë ndeshjen e barazhit në tavolinë me rezultat 3-0.

Kjo pasi klubi i Ferizajt ka dorëzuar ankesë në Federatën e Futbollit të Kosovës nën bazën se disa lojtarë të Lirisë sipas tyre, nuk kanë pasë kontratë valide.

Si arsye nga kryetari i Ferizajt, Lulzim Abazi, është thënë se disa nga futbollistët e Lirisë kanë kontrata me klubin bardhezi deri më 31 maj, teksa kjo përballje është zhvilluar më 4 qershor.

Abazi deklaroi për Klankosova.tv se presin lajme pozitive në lidhje me këtë

“Ne kemi dorëzuar ankesë në Federatën e Futbollit të Kosovës për shkak se siç marrim ne vesh disa lojtarë të Lirisë kanë pasë kontratë vetëm deri më 31 maj, e kjo nuk qëndron me rregullat e FFK-së dhe UEFA-s, ka thënë Abazi.

Por ndryshe po thotë kryetari i Lirisë, Qemal Krasniqi, i cili për Klankosova.tv theksoi se nuk qëndron pretendimi i Ferizajt.

Krasniqi theksoi se janë në rregull me kontratat, pasi sipas tij, i kanë rinovuar ato me kohë.

“Lojtarëve që u kanë skaduar kontratat më 31 maj, iu është rinovuar kontrata të gjithëve. Lojtarët kanë qenë të licencuar për stinorin 2022-23 dhe jemi gjithçka në rregull. Jemi konsultuar edhe me juristët”, ka thënë Krasniqi për Klankosova.tv.

Ndryshe, Liria fitoi ndaj Ferizajt me anë të penaltive në ndeshjen e barazhit, kështu duke siguruar rikthimin në Superligë pas katër vjetësh.

Asnjë koment

Comments are closed.