28-09-2021

Homazhe për Adem Demaçin

Tri ditë, flamuri shtetëror i Republikës së Kosovës do të ulet në gjysmështizë në të gjitha institucionet shtetërore brenda dhe jashtë vendit.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur që në nderim të figurës së veprimtarit të njohur politik, Adem Demaçi, i cili të enjten ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare, të shpallë tri ditë zie në Kosovë.

Kuvendi i Kosovës ndërkaq, ka thirur për sot një seancë komemorative në orën 11:00 për të rikujtuar jetën dhe veprën e Adem Demaçit.

Ndërkaq nga ora 12:00 do të bëhen homazhe.

Ndërkaq, kryeministri Ramush Haradinaj ka vlerësuar se Demaçi, gjithë jetën ia kushtoi shërbimit për atdheun.

Liderët politik e kanë cilësuar Demaçin edhe si hero të Kosovës. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar se “vepra e Demaçit shërbeu si burim frymëzimi jo vetëm për luftën e armatosur, por edhe për ndërtimin e shtetit të ri të Kosovës”.

Adem Demaçi pritet të varroset të shtunën, me ceremoni shtetërore./zeri

Asnjë koment

Comments are closed.